Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Can güvenliği ve mal güvenliğinin sağlanması için kullanılan yangın alarm sistemleri, herhangi bir risk anında siren ve alarm dizilimleriyle çalışır. Kullanılan teknolojiye ve ürün özelliklerine göre doğrudan itfaiyeye bildirim ve sağlık birimlerine bildirim özellikleriyle kullanılır.

Yangın alarm sistemi, yangın riski belirlenen durumlarda veya yangın durumlarında devreye girerek, haberdar etme fonksiyonu ile çalışır. Bazı sistemlerde ise direkt olarak yangın söndürme ekipmanlarıyla kombine kurulum sağlanır ve anında müdahale ile yangın söndürülür.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sensör iç sistemleriyle dizayn edilen yangın alarm sistemleri, ısı ve duman algılama detektörleriyle imal edilir. Duman dedektörleri herhangi bir olası durumda alarm sistemini devreye sokarak, ışıklı ve sesli ikaz sistemiyle çevredekilerin haberdar edilmesini ve yangına müdahale edilmesi gerektiğini belirten cihazlardır.

Yangın alarm sistemleri, can güvenliğinin sağlanması için kullanılan ve tüm yaşam alanlarında konfor unsuru olarak dizayn edilen sistemlerdir.

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Kullanılan teknolojik alt yapı ve yazılım özelliklerine göre birbirinden farklı model seçenekleri bulunuyor. Mobil cihazlardan kullanılabilen ve kontrol edilebilen yangın alarm sistemleri, kablolu veya kablosuz tasarım seçenekleri bulunuyor. İnternet bağlantılı veya uydu bağlantılı alarm sistemi seçeneklerinin yanı sıra kameralı güvenlik sistemleriyle tasarım edilen farklı ürün grupları bulunuyor.

Konut tipi sistemleri, işyeri güvenlik sistemleri ve daha büyük alanlar için endüstriyel tip alarm güvenlik sistemleri bulunuyor.

      Yangın Alarm Sistemi Kullanım Alanları

Yaşamın olduğu her alanda kullanılabilen alarm sistemleri, konut ve iş yeri güvenliğinin yanı sıra iş ve işçi güvenliğinin sağlanması için bazı alanlarda zorunlu olarak kullanılır. Özellikle fabrikalar ve üretim merkezleri, yanıcı ürünlerin imalatını yapan tesisler, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sosyal çalışma alanlarında da kullanılır.

Şirket binaları, alışveriş ve iş merkezleri, okullar ve hastaneler gibi toplu yaşamın olduğu hemen her alanda kullanılan ve kullanılması gerekli olan sistemlerdir. Güncellenen teknolojiler ile kullanıcı dostu ve %100 güvenlik faktörleriyle tasarım edilen sistemler, uygulama alanlarına bağlı olarak profesyonel ürün tasarımları veya daha pratik ürün seçkileri ile kullanılabilirler.

,
Önceki yazı
Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?
Sonraki yazı
Alarm Sistemi Fiyatları Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü