Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Can güvenliğinin teşkil edilmesi, mal güvenliğinin sağlanması ve daha konforlu yaşam alanlarının oluşturulması için kullanılan alarm güvenlik sistemleri arasında yangın alarmları, en çok kullanılan sistemler arasında yer alıyor.

Yangın alarm sistemleri, kamusal alanlarda ve toplu yaşam alanlarında kullanılması zorunludur. İş güvenliği ve işçi sağlığı kapsamlarında kullanılan, kamu ve özel sektör kuruluşlarında mevzuatlar gereği kullanılması gereken sistemler, toplu konut alanlarında da kullanılır. Peki, yangın alarm sistemleri nasıl çalışır?

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri

Noktasal adresleme sistemleri ve küçük ölçekli alanlarda kullanılan konvansiyonel yangın alarm sistemleri, açık alanlarda dizayn edilen donanımlardır. Adresli yangın alarm sistemleri ise daha kapsamlı donanımlar olup, binalarda ve bölünmüş alanlarda kullanım sağlanır.

Otomatik modüller veya manuel sistemlerde kullanılan adresli yangın alarm sistemleri, uygulama alanının özelliklerine ve kullanıcı tercihine bağlı olarak seçilir. Toplu yaşam veya bireysel yaşam alanlarında kullanılan yangın alarm sistemi çeşidi, adresli alarm sistemleridir.

Adresli Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Manuel tip adresli alarm sistemleri iki farklı üniteden oluşur. Dip- switch ve rotary- switch tipi olarak tasarım edilen sistemler, alternatif olarak el tipi adresleme üniteleriyle tasarlanır. Adresleme sistemi bu üniteler üzerinden yapılır.

 

Otomatik tipte kullanılan adresli yangın alarm sistemlerinde ise sahanın tüm kapsamları, otomatik olarak işlevlenir. Kontrol paneli tarafından yapılan otomatik adresleme sistemi, herhangi bir risk durumunda alarm dizilimiyle kullanılır.

Yangın Alarm Sistemi Dedektör Modülü

Manuel olarak tasarım edilen yangın alarm sistemleri, tek cihaz üzerinden çalışma sistemi sunar. Kullanılan dedektör, duman algılama modülü ile algılama ve siren sisteminin devreye girmesini sağlar.

Kontrol panelleriyle kullanılan yangın alarm sistemleri, 6 bölgeli modellerden 36 veya 50 bölgeli teknik donanımlara göre dizayn ediliyor. Mobil cihazlar ile rahat kullanılabilen ve internet üzerinden alanın izlenmesini sağlayan alarm güvenlik sistemleri, kontrol paneli tasarımlarına göre farklı seçeneklerde sunuluyor.

Led ekranlar, dijital ve dokunmatik paneller, tuşlamalı kombinasyonlar ve birbirinden farklı panel özelliklerine göre tasarım edilen modüller bulunuyor. Kablolu veya kablosuz modellere göre farklı çeşitler bulunuyor.

,
Önceki yazı
Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?
Sonraki yazı
Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü