Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm güvenlik sistemleri dahilinde ev ve işyeri güvenliği için kullanılan hırsız alarm sistemleri, sesli ve ışıklı ikaz modülleriyle imal ediliyor. Işın okuma sistemiyle tasarım edilen hırsız alarm sistemleri, sensör ve algılama ekipmanlarıyla dizayn ediliyor.Hırsız alarm sistemini oluşturan parçalar; ana kasa, hareket dedektörü ve kullanıcı panelleridir. Şifreleme sistemini girildiği kullanıcı paneli, ürün özelliklerine göre tuşlama veya dokunmatik ekran tasarımlarında olabilir.

Hırsız Alarm Sistemi Ekipmanları

Alarm sisteminin iç aksamını oluşturan ana kasa içerisinde; trafo, devre kartı ve akü bulunur. Ortalama 220 volt şebeke sisteminde dizayn edilen trafo, 12 voltta kullanılır. Alarm sistemlerinin kesintisiz çalışması için akü kullanılır. Elektrik kesintilerinde sorunsuz şekilde çalışması, akü sayesinde sağlanır.

Modül içerisinde kullanılan devre kartları, ana işlemci ve röleden oluşur. Kullanıcı paneli, şifre girilerek kullanılır. Programlama ve alarm sistemi devreye alma gibi etkinliklerin tamamı, kullanıcı paneli üzerinden yapılır.

Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Foton sistemiyle çalışan alarm modülleri, ısı algılama sensörleri ile çalışır. Isı yayan tüm canlı ve cansız varlıklardan yayılan ışık parçalarına temel olarak foton denir. Yayılan milyonlarca foton, frensel lens aracılığıyla algılanır.Hareket dedektörü, ışın odaklama sistemiyle alarm sistemini çalıştırır. Isı veya hareket algılama formülüyle kullanılan hırsız alarm sistemi, frensel lenste toplanan ışıkların, kızılötesi bölüme iletilmesiyle çalışır. Ardından, devre kartında bulunan ana işlemciye sinyal iletilir. İşlemci tarafından tanımlanan hareket, röleye iletilir. Hoparlöre ikaz iletilir ve ürün üzerindeki led panelden ışıklı alarm dizilimi oluşturulur.

Sistem tarafından algılanan hareket, ekipmanın özelliğine göre ışıklı ve sesli ikaz modülleriyle alarm verir. Sonrasında siren çalışır ve alarm sisteminin durdurulması kullanıcı panelinden şifre girilerek yapılabilir.

Hırsız Alarm Sistemi Çeşitleri

Marka ve modellere göre farklılık gösteren hırsız alarm sistemleri, ikaz modülleri ve sensör sistemlerine göre farklı çeşitlerde tasarım edilir. Genel olarak çalışma prensipleri aynı olan alarm sistemleri, lazer ve optik sensör çeşitleriyle dizayn edilebilir. Teknolojik tasarımlar ve dijital sunumlarla birbirinden farklı kullanım özellikleri ve ürün nitelikleri sunan çok sayıda sistem bulunuyor.

,
Önceki yazı
Güvenlik Sistemlerinin Temel Özellikleri Nelerdir?
Sonraki yazı
Yangın Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü