Ev ve İşyeri Alarm Sistemleri

Kablolu Alarm Sistemlerinin Özellikleri

Alarm sistemleri ve alarm güvenlik sistemlerinde temel unsur, güvenlik faktörüdür. Can ve mal güvenliğinin sağlanması için dizayn edilen kablolu alarm sistemleri, seçilen ürünlere göre farklılık gösterir. Kameralı alarm sistemlerinde, kamera türüne ve yazılım türüne göre sistemsel özellikler sunulur.

Kamera Güvenlik Sistemleri

Kablolu tasarım ile dizayn edilen alarm güvenlik sistemleri, analog kamera ve Ip kamera seçeneklerine göre farklı özellikler sunar. Sesli alarm sistemi olarak tasarım edilen ürünler, internet bağlantıları ile fonksiyon sunar.

Cihazın teknik özelliklerine göre donanım ve yazılım eklenen sistemler, algılama modülleri ile imal edilir. Sensörler sayesinde hırsızlık, yangın, gaz kaçağı veya su baskını gibi faktörlere göre çalışma sistemi sunar.

Kablolu Alarm Sistemi
Kablolu Alarm Sistemi

Alarm Güvenlik Sistemleri

Tekil kombinasyon veya kombine ürün olarak imal edilen sistemlerde; hareket dedektörü, cam dedektörü, ısı ve duman dedektörü gibi unsurlar bulunur. Alarm güvenlik sistemleri kullanım amacına göre;

  • Hırsızlık alarmı
  • Yangın alarmı
  • Gaz ve su baskını alarmı
  • Deprem ve doğal afet alarmı

Gibi farklı seçeneklerde veya tüm fonksiyonların bir arada olduğu sistemsel özelliklerde dizayn edilir. Alarm güvenlik sistemlerinin temel özellikleri, çeşitli risk durumlarında sesli ve ışıklı alarmlar ile bilgilendirme yapmasıdır.

Alarm sistemleri teknolojik özelliklerine göre mobil cihazlardan doğrudan senkronize olarak, kolluk kuvvetlerine anında bildirim fonksiyonu sunar. Panel özellikleri ise tüm cihazlara göre farklılık göstermekle birlikte, otomatik kurulum veya manuel programlama seçeneklerinde dizayn edilir.

Kablolu Alarm Sistemlerinin Teknik Özellikleri

Tüm yapının kablolu formatta kurulduğu alarm sistemleri, panelden kurulum opsiyonunda dizayn edilir. Elektrik bağlantıları ile çalışan cihazlar, teknik donanımlarına göre Ethernet bağlantısı üzerinden çalışma sistemi sunar.

Dedektör kurulumları veya sensör ile tasarım edilen alarm sistemleri, herhangi tehlike anında mekanizma içindeki iletim modülleri ile sesli alarm sistemini çalıştırır. Cihazın donanımına göre müdahale ekipmanı var ise (örn: yangın söndürme sistemi) anında devreye girerek, risk faktörünü doğrudan kaldırma unsurunda çalışır.

Her alarm sisteminin farklı özellikleri olup, temel çalışma kombinasyonları algılama ögeleri üzerinden sesli ve ışıklı alarm sunmalarıdır. Genellikle enerji verimliliği sağlayan sistemlerdir.

Önceki yazı
Alarm Sistemi Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?
Sonraki yazı
Kablosuz Alarm Sistemlerinin Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü