Eviniz İşyeriniz Hırsızlara Karşı Ne Kadar Güvenli

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye genelinde hırsızlık vakaları, yaklaşık olarak %140 artış gösterdi. Bu hesaba göre, günlük hırsızlık vakaları 400’ün üzerinde yaşanıyor. Genelde insanlar “Bana bir şey olmaz” düşüncesi ile bu olaylara karşı alınabilecek önlemleri ihmal edebiliyorlar. Aslında hırsızlığa karşı alınabilecek birkaç basit önlem bu vakaları neredeyse %50’nin altına düşürebilir.

Hırsızlık Vakaları Sonrasında Ne Yapılması Gerekir?

Size ve malınıza yapılan herhangi bir saldırı sonucunda yapmanız ve gerçekleştirmeniz gereken birkaç adıma bulunur.

Bunlar;

1) Tedbir Alın

Alacağınız birkaç basit önlemle pek çok hırsızlık suçunu başlamadan önleyebilirsiniz.

2) Hiçbir Şeye Dokunmayın

Aldığınız tüm tedbirlere rağmen, hırsızlık vakasıyla karşılaşmanız durumunda asla birşeylere dokunmayın. Bu birçok delilin kaybolmasına neden olur.

3) Polisi Arayın

Size veya malınıza yapılan bir saldırı sonucunda çok vakit kaybetmeden 155 Polis hattını arayın.

4) Karakola Müracaat Edin

Belli başlı bazı suçlarda hukuken şikayetçi olmanız gerekir. Şikayetçi olmak için ise karakola gidip müracaat etmeniz gerekir.

Hırsızlık Vakaları İçin Hangi Önlemler Alınmalı?

Meydana gelebilecek hırsızlık vakalarının önüne geçmek için alınabilecek birkaç önlem bulunur.

Bunlar;

  • Evde veya işyeriniz olmadığınız zamanlarda bir ışığınızı açık bırakmanız, insanlarda evde olduğunuz hissini uyandıracaktır.
  • Evde yokken perdeleri sıkı sıkı kapatmanız “ben evde yokum” demektir. Bundan kaçınabilirsiniz.
  • Komşularınız ile dayanışma içinde olun. Uzun süre seyahatte olacağınız zamanlarda eve göz kulak olmalarını isteyin.
  • Plajlar, piknik alanları ve eğlence alanları hırsızlığın en çok yaşandığı yerlerdendir. Böyle mekanlara giderken değerli eşyalarınızı götürmeyin.
  • İnşaat alanlarında kablo, demir ve batarya gibi inşaat malzemelerini açık alanlarda bırakmayın.
  • Camilerde veya abdesthanelerde askıya astığınız giysilerinizde para veya cüzdan bırakmayın.
  • Ev veya işyerinize, aldığınız tüm önlemlere rağmen hırsız girdiyse; asla paniğe kapılmayın, soğukkanlı olun ve hiçbir yere dokunmayın. Vakit kaybetmeden 155 Polis İmdat’ı arayın ve mümkün olduğunca ayrıntılı bilgiler vermeye çalışın. Polislere çalınan eşyaları ayrıntılarıyla tanımlayın. Eğer çekleriniz de çalınmışsa bankalara mutlaka bilgi verin.
  • Değerli taş, mücevher, halı gibi kıymetli eşyalarınızın varsa çekilmiş fotoğraflarını paylaşın. Televizyon gibi elektronik eşyalarınızın da seri numaralarını belirten bir liste bu durumla karşı karşıya gelmeniz durumunda çok yararlı olacaktır.

Sokak ve Alış-Verişte Alabileceğiniz Önlemler

1. Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın.
2. Araba ve ev anahtarlarınızı ayrı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarlığınız çalındığında ya da kaybolduğunda hem eviniz hem de arabanız için telaşlanmanızı engelleyecektir.
3. Hanımlar: Alış verişe çıktığınızda anahtarlarınızı cebinize koyun. Bu önlem çantanızı kapıp kaçabilecek bir hırsızın daha sonra evinize ve arabanıza girmesini önleyecektir.
4. Mutlaka gerekmiyorsa çanta taşımayın. Değerli ve gerekli eşyalarınızı cebinizde taşımanız daha uygun olacaktır.
5. Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun.
6. Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini oldukça koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin. Omuza asılan çantalarda da aynı şekilde hareket edilmelidir.
7. Altın, mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan yada yanınızdan koşarak geçen hırsızlar tarafından kolayca çekilip, çıkarılacak biçimde takmamak suretiyle, yaralanmayı ve maddi kayıpları önleyin.
8. Alış verişe özellikle tek başına çıkmamaya çalışın. Bir kişi eşya seçerken diğeri çevreye dikkat etsin.
Üzerinizde büyük para taşımanız gerekiyorsa, bunları bir kaç parça halinde, farklı ceplerinizde taşıyın.

Evinizin Güvenliği

Kamu kuruluşlarında çalışsa dahi tesisatçı, tamirci ve kisvesi altındaki kişilere karşı dikkatli olunmalıdır. Bu tür kimseler bir saldırı planı için gerekli olan, muhtemel hedefler ile ilgili bilgileri öğrenebilecekleri yerlere yerleşebilirler. Bu kişilerde meslek odaları tarafından düzenlenmiş kimlik kartları bulunması konusunda hassas davranın ve kimliklerini tespit etmeye çalışın.
Tanımadığınız hiç kimsenin, bu kişiler her ne kadar resmi görünüşlü olsalar da, içeriye girmesine izin verilmemelidir. Dış kapınıza bir gözetleme deliği veya kamera taktırılmalı, içeriye girmek isteyenler önceden teşhis edilmelidir.
Ev güvenliğinin, ailenin iyi emniyet önlemlerini ne kadar yeterli seviyede uygulayabildiğine bağlı olduğunu asla unutmayın.
Ev Seçimi:
Genelde tasarımı iyi ve iyi bir yönetici tarafından yönetilen apartmanlar, müstakil evlere nazaran daha emniyetlidir.
Geliş ve gidişlerde birden fazla yol takip edilecek bir ev bulmaya çalışın. Çıkmaz sokaklarda bulunan evleri tutmaktan kaçının.
Banyo, tuvalet ve diğer havalandırma pencereleri en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdendir apartmanlarınızın havalandırma boşluğuna açılan yerleri ve çatıya çıkış kapaklarını demirli olarak emniyete almalısınız. İş yerlerinizde bulunan drenaj veya havalandırma ızgaraları betona sağlam bir şekilde tespit edilmelidir.
Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını unutmayınız. Ev ve işyerlerinizin, sokak, bahçe ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin mutlaka ışıklandırılmış olmasına özen gösteriniz.
Evinize, sadece girmesi gerekli veya girmesini istediğiniz kişilerin girmesine izin verin. Eve girmesine gerek olmayan muhtelif pazarlamacılar, seyyar satıcılar ile kapınızın dışında görüşün. Kötü niyetli kişilerin evinizden çalmayı tercih edecekleri eşyaları görmesine fırsat vermeyin.
Kuşkulanıldığı halde kapıyı açmak gerekiyorsa, önce zincir içeriden takılı durumdayken kapıyı aralayın ve gelen kişiyi çok kısa bir sürede görmeye çalışın.
Geceleri istirahata çekildiğinizde veya evden kısa süreli de olsa ayrıldığınızda kapı ve pencerelerinizin kilitlenmiş olup olmadığını kontrol ediniz. Güvenden yoksun kapı ve pencerelerin hırsızları cezp ettiğini unutmayınız. Özellikle yaz aylarında havanın sıcak oluşu nedeniyle birçok vatandaşımızın yapılan ikazlara rağmen balkon kapıları ve pencereleri açık vaziyette uyudukları görülmektedir. Bu durumlarda hiç değilse hırsızların ilk olarak yoklayacakları pantolon ve gömlek ceplerinizde, el çantalarınızda para ve ziynet eşyaları bulundurmayınız.
İşyerinizi hırsızlıktan korumak için mutlaka bir alarm düzeneği kurmalısınız.
Tatile Giderken Pratik Güvenlik Önlemleri
Evinizi tatil veya iş seyahati gibi sebeplerle uzun süreli terk ettiğinizde evde olmadığınızı hırsızlara hissettirmeyiniz. Siz tatildeyken kapınızın önünde veya posta kutunuzda biriken gazete, mektup, fatura ve benzeri evraklar hırsızlara davetiye olacağından komşularınıza bunları almalarını tembih ediniz. Unutmayınız ki hırsızlar tatil yapmazlar.
Evinizden uzun süre ayrılacaksanız, güvendiğiniz bir komşunuza evinizin uzun bir süre boş kalacağını belirterek, gerektiğinde sizi nerede bulabileceğini bildirin.

Olay Yerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aldığınız bütün tedbirlere rağmen şahsınıza veya malınıza bir saldırı olduğunda; bilhassa evinizden, işyerinizden ve aracınızdan herhangi bir şeyin çalınmış olması durumunda;
Uzman ekip gelinceye kadar hiçbir şeye dokunmayınız ve hiç kimseye dokundurmayınız.
En kısa zamanda Güvenlik Birimlerine haber veriniz.
Güvenlik Birimlerine haber verirken kendi ev telefonunuzu hırsızların dokunmuş olma ihtimaline karşı kullanmayınız.
Nelerin çalındığını tespit etmek için güvenlik güçlerini bekleyiniz.
İçeri kimseyi sokmayınız.
Ortalığı toparlamayınız, olduğu gibi bırakınız.
Zorunlu olarak dokunduğunuz veya yerini değiştirdiğiniz eşya veya nesneleri güvenlik birimlerine bildiriniz.
Olay yerinde her hangi bir şey yiyip içmeyiniz. İçtiğiniz sigara veya izmaritini olay yerine atmayınız.

Özet
Makale adı
Eviniz İşyeriniz Hırsızlara Karşı Ne Kadar Güvenli
Açıklama
Hırsızlık Olaylarına Karşı Alınabilecek Önlemler hırsıza karşı kilit 1. Hırsızlar çok uğraşarak, gürültü çıkararak ve zaman harcayarak bir yere girmek istemezler. Kapalı pencereleri tercih etmezler, çünkü pencere kırmak dikkat çekicidir. 2. Pencere koluna ilaveten birde pencereye kilit takılması, camı kırdıktan sonra bile pencereyi açamayacakları manasına gelir ki, kırık camın içinden geçmek zorunda kalacaklardır. 3. Balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat ediniz. 4. Kapılarda çift kilit bulundurulmasına ve geceleri kapı arkalarındaki emniyet zincirinin takılı olmasına dikkat ediniz.
Yazar
Yayıncı Adı
Desi Alarm Ve Güvenlik
Yayıncı Logosu
Önceki yazı
Desi Alarm Sisteminin Çalışması
Sonraki yazı
Nasıl Bir Alarm Sistemine İhtiyacınız Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü