dvr kayıt cihazı

Dvr Kayıt Cihazı

Alarm Sistemi

DVR Kayıt Cihazı Nedir?

İngilizce Digital Video Recorder – Türkçe Sayısal görüntü kaydedici terimlerinin baş harflerinden üretilmiş bir kelimedir. Sisteme bağlı kameralardan gelen verileri depolayan ve saklayan cihazlardır. Değişik model ve seçenekler de ürünler mevcuttur. Kişinin talebi doğrultusun da 4-8-16-32 kanal seçenekli olması ve modellere göre farklı özellikler içermektedir.

Dijital Kayıt Cihazlarının (DVR) genel özellikleri;

· Gerçek zamanlı kayıt yapabilme,

· Canlı izleme, kaydetme, geri izleme ve ağ paylaşımı yapabilme,

· Sabit diskler (HDD) sayesinde uzun süre kayıt yapabilme,

· Gece yüksek görüntü kaydı için uygun filtre kullanabilme,

· İstenilen saatlerde çalışabilmesi için otomatik zamanlayıcı kullanımı,

· USB arabirim ya da DVD yazıcı aracılığıyla görüntüleri yedekleyebilme gibi standartlara sahip olabilmektedir.

DVR Kayıt Cihazı Seçiminde Dikkat Edilecekler;

– Özellikle kurumsal yerlerde, askeri projelerde, insan müdahalesinin pek mümkün olmadığı yerlerde kullanımı tercih edilir.
– Bilgisayar kaynaklı sorunlar olan virüs vb. olumsuz etkilerden sakınılmış olur.
– Yetkisiz personelin müdahalesi sonucu ortaya çıkabilecek sorunlar minimuma indirilir.
– Elektrik kesintileri sonrasında otomatik olarak açılıp çalışmaya devam edebilir.
– DVR cihazın modeline göre takılacak yüksek kapasiteli hdd ile çok uzun süreli kayıt yapabilir.

Kapalı devre kamera sistemleri, hırsızlık girişimlerinin önlenmesinden, işletme ve personellerin anlık kontrollerinin sağlanmasına kadar bir çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Gelişen teknolojinin yardımı ile ağ tabanlı kapalı devre kamera sistemleri daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Ağ tabanlı alt yapı ile kurulmuş kapalı devre kamera sistemleri; internet üzerinden bilgisayar yada akıllı telefonlar kullanılarak uzaktan kontrol edilebilir hale gelmiştir. Bu uygulamalar için hazırlanmış ve sistem içerisinde kullanılan yapı dahilindeki yazılımlar sayesinde kayıt altına alınan videoların ihtiyaç duyulduğu her an istenilen zaman aralıkları belirlenerek detaylı analizlerin yapılmasına imkan vermektedir.

Kamera Kayıt Cihazı DVR Seçimi

Bir güvenlik kamera sisteminin beyni Kamera Kayıt Cihazı – DVR’dır. Pek çok kişi kamera sistemi alırken, teknik detayları gözden geçirmez. Ancak kullanmaya başladıktan sonra ortaya çıkan sorunlar, gelişebilecek ihtiyaçlar dolayısıyla sahip olduğu cihazı değiştirme ihtiyacı duyar.

Güvenlik Kamera Fiyatlarını Etkileyen Faktörleri açıklarken, genel olarak kamera sistemleri ile ilgili bilgilendirme yapmıştık. Bu yazımızda ise, Kamera Kayıt Cihazı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

İyi bir DVR Kayıt Cihazı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?
Bu soruya birkaç başlık altında cevap verebiliriz. Kayıt cihazı fiyatları da, aşağıda açıklamaya çalıştığımız etkenlere bağlıdır.

Kayıt Teknolojisi
2014 yılı ortalarına kadar güvenlik sistemlerinde ekonomik çözümler sunan, ama IP kameralarla rekabette kalite sıkıntısı yaşamaya başlayan analog sistemlerin yerini artık AHD, HD TVI, HD CVI çözümler almaya başladı.

Hem de analog çözümlerle aynı fiyata!

Koaksiyel kablo üzerinden sinyal taşıyan güvenlik kameralarında günümüzde pazar lideri tartışmasız AHD Kayıt Cihazı diyebiliriz. AHD, HD TVI, HD CVI kayıt cihazları eski sistem olan analog kameraları desteklerler.

Dolayısıyla AHD DVR almak, pek çok kullanıcı için risksiz bir çözümdür.

XVR Kayıt Cihazları
2017 yılı Mart ayından itibaren pazarda yerini almaya başlayan XVR kayıt cihazları, tek bir kayıt cihazı ile AHD, HDTVI, HDCVI, Analog ve IP Kameraları desteklemektedir. Ancak yine de tekrarlamakta fayda var, bu cihazları IP kameralar için kullanmayı tavsiye etmiyoruz.

XVR cihazlar, koaksiyel kablo üzerinden iletişim yapan tüm kameraları aynı anda okuyup kayıt edebildiği için güvenlik kamera sistemlerindeki karmaşayı ortadan kaldıran bir çözüm olmuştur.

2014 öncesinde kayıt cihazları IP ve analog olarak ikiye ayrılmaktaydı, XVR’lar ile tekrar koaksiyel kablolu ve IP Kameralar olarak pazar ikiye ayrılmıştır.

Kayıt Çözünürlüğü
Kayıt cihazları 960p (1.3MP) ve 1080p(2MP) olmak üzere iki seviyede görüntü kayıt kalitesini desteklerler. Eski analog kameralara sahip kullanıcılar, kayıt cihazı alırken 960p desteği olan kayıt cihazları alırlarsa daha ekonomik çözüm elde ederler. Ancak ileride 2MP kamera alırım, o yüzden 2MP desteği olsun diye düşünen kullanıcılar, 1080P destekli cihazları düşünebilirler.

1080P ve 1080N nedir?
Kamera Kayıt Cihazı pazarındaki en kirli noktalardan birisini burada açıklıyoruz.

1080P, 2MP e eşdeğerdir, çözünürlüğü ise 1920x1080P dir.

1080N 1MP e eşdeğerdir. çözünürlüğü ise 1080x960P dir.

1080N cihazlar, 2MP görüntü kalitesindeki kameraları ekrandan görmenizi sağlarlar, kaydederler. Fakat dikkat edin: 1MP kamera çözünürlüğünde kaydederler. 1080N Kayıt Cihazları ekrandan yüksek kalitede video görüntüsü izletirken, düşük kalitede kayıt yapar

Peki o zaman niçin 2MP kameraya daha fazla para ödüyorsunuz?
Çünkü kandırılıyor, aldatılıyorsunuz.

Piyasadaki rekabet koşulları gereği, son kullanıcıların sadece ürün fiyatına bakarak tercih yapması, bu cihazların doğuşuna sebep olmuştur. Sektörde bilinen kayıt cihazı üreticileri bile rekabet edebilmek için 1080N kayıt cihazlarının da satışını yapmakta, olan son kullanıcıya, ve kaliteden ödün vermeyen firmaların cirosuna olmaktadır.

Bu cihazları kullandığınızda, herhangi bir hırsızlık vs olay durumunda kameralarınız 2MP olsa bile, kayıtları incelerken çok düşük kaliteli görüntüyle karşılaşırsınız.

3MP 4MP Kayıt Cihazları
Öncelikle 3MP ve 4MP kayıt cihazları başlığında, AHD Kayıt Cihazlarından bahsettiğimizi hatırlatalım. NVR, Network Kayıt Cihazları, çok daha üstün özelliklerdedir. Bu konuya ileride değineceğiz.

Bu kayıt cihazları büyük oranda, 2MP olarak görüntüleri kaydetmektedir. Kayıt cihazlarında mercedes diye sınıflandırdığımız markaları ayırırsak, 4MP kayıt cihazları halihazırda, görüntüleri 8fps te kaydetmektedir, bu frame oranı yeterli değildir.

2016 Temmuz ayı itibariyle bu kayıt cihazları piyasada henüz olgunlaşmamıştır, daha üst seviyede cihazlar çıkana kadar tavsiye etmiyoruz. Halihazırda, 2MP – 1080P kayıt cihazları fiyatı VE performansıyla daha üstündür.

Oyuna Dikkat Edelim
1080N ve 1080P deki aynı oyun, piyasadaki bazı 3MP ve 4MP Kayıt Cihazlarında dönmektedir. Bazı kayıt cihazları 3MP 4MP Kameraları desteklemekle birlikte, sadece desteklerler. O kameraları 2MP de kaydederler. 3MP Kamera taktık diye düşünürken, farkında olmadan 2MP olarak kaydediyor olabilirsiniz.

Hibrit Cihazlar
Hibrit DVR Kayıt Cihazları piyasada mevcut olsa da, kayıt cihazlarını hibrit modda kullanmak profesyonellik istediği gibi, cihazın işlemcisinin yüklenmesine, daha sık arıza vermesine sebep olmaktadır. Biz AHD kamera kayıt cihazlarının hibrit modda veya IP kameraları kayıt için kullanmayı tavsiye etmiyoruz.

Ses Kaydı
Pek çok DVR, en az 1 kanal ses kayıt özelliğiyle gelmektedir. Özellikle iç mekanlarda müşterilerle olan görüşmeleri anlaşmazlık durumunda tespit edebilmek, yaşanan bazı olumsuz olayların tespitinde ses destekli görüntü elde edebilmek için ses kaydı yaygın kullanılan bir özelliktir.

4 kanal bir DVR da 2 kanal,
8 kanal bir DVR da 4 kanal,
16 kanal bir DVR da 4 kanal,
ses kaydı olması gerektiğini düşünüyoruz.

İnternetten İzleme
Günümüz kullanıcıları için Kamera Kayıt Cihazı alırken, en önemli nokta, internetten izlemedir. Çünkü pek çok kişi kayıt cihazını kurduktan sonra dokunmaz. Görüntüleri cep telefonuyla izler.

Peki, cep telefonuyla izleme kalitesi tüm kayıt cihazlarında aynı mıdır?

Ekonomik diye tercih ettiğiniz bir sistemi uzaktan izleyebilecek misiniz?

Kayıt cihazları günümüzde sabit IP gerektirmemesi sebebiyle yaygın olarak P2P üzerinden izlenmektedir. Kamera kayıt cihazı – DVR üreticileri, bulut server sağlayıcılarına üretilen her kayıt cihazı için bağlantı ücreti ödemektedirler. İşte yukarıdaki soruların yanıtı burada. Ucuz kamera kayıt cihazı – DVR üreticileri, serverlarına gerekli yatırımı yapmayan bulut serverları ile çalıştıkları için bağlantıda sürekli donma, hiç bağlanamama, görüntü atlaması gibi problemleri yaşamaktadırlar.

İnternetten izleme, aynı marka içerisinde, üründen ürüne bile değişebilen kalitede ve performansta olabilmektedir. Çalıştığımız veya çalışmadığımız markaları birbiriyle kıyaslama yaparak, üretici, distribütörlerimizi üzmek istemeyiz. Ancak, bizlere ulaşırsanız, almak istediğiniz ürün hakkında olumlu olumsuz bilgilendirme yaparız.

Port Yönlendirme

Sabit IP den bağlanan kullanıcılar, modem port yönlendirme ihtiyacı duymaktadırlar. Port yönlendirme, uzaktan izleme yaparken bağlantı hızını artırmaktadır. Ancak, elektrik kesintisi, vb durumlar sebebiyle modem ayarları bozulabilmekte, kullanıcı port ayarlarını yeniden yapmak veya yaptırmak durumunda kalmaktadır.

Önceki yazı
Kamera Sistemi
Sonraki yazı
Güvenlik kamera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü