Duman Dedektörü Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Yangın alarm sistemlerinde kombine ürün olarak kullanılan duman dedektörleri, can ve mal güvenliğinin sağlanması için tesis edilen donanımlardır. Algılama modülü olarak bilinen ve risk durumlarında hayati öneme sahip olan sistemler, konut ve iş yeri güvenliğinin sağlanması için kullanılır.

Yangınların önlenmesi, erken müdahale ve yangından korunmayı sağlayan duman dedektör sistemleri, erken uyarı sistemi olarak imal edilen tasarımlardır. İyonize duman dedektörü ve fotoelektrik duman dedektörleri olarak iki farklı opsiyonda tasarım edilen ürünlerdir.

İyonize Duman Dedektörü Özellikleri

Güç kaynağı modülü üzerine dizayn edilen iyonize dedektör sistemleri, elektronik sesli uyarı sistematiğinde geliştirilir. Pil veya güç kaynağı ile çalışan ürünler, genellikle apartmanların güç kaynak ünitelerine bağlanarak kullanılan sistemlerdir.

Algılama mekanizmaları ise teknik özelliklerin yanı sıra tasarlanan nesne türüne bağlı olarak çalışır. Hafif radyoaktif elementle dizayn edilen iyonize sistemde, hava partüküllerinin hareketi ile sistem çalışması sunulur. Pozitif devre sistemi veya elektrik devresi arasında hareket eden plakalar arasında iyonize sistem sunan bir tasarımdır.

Dumanın detektöre girmesi ve iyonize havanın dumana yapışarak alarm sistemini çalıştırması, devrenin genel özelliğidir. İyonize sistemlerde genel algılama modülü, alev üreten yangınların tespiti için kullanılır.

Duman Dedektörleri
Duman Dedektörleri

Fotoelektrik Duman Dedektörü Özellikleri

Optik veya fotoelektrik olarak nitelendirilen dedektör sistemleri, ışık demeti yordamı ile kullanılır. Havadaki farklılıkları tespit etmek için kullanılan ışın sistemleri, kızılötesi veya ultraviyole sisteminde çalışır. Işığın hareketlerine göre, yani dumanın ışığın dizilimini engellemesi halinde ışık kırılmalarına göre çalışma sistemi sunan bir dedektör çeşididir.

Fotoelektrik dedektör çeşitleri, iki farklı seçkide imal edilir. İlk tasarımda; ışığın sensöre yönlendirilmesi ve saçılan ışığın derecesine göre çalışmasıdır. İkinci tür tasarımlarda ise; dumandan yansıyan ışığın alınması ve ışığın tolere edilerek seviyesine göre alarm sisteminin devreye girmesidir. Daha yaygın olarak kullanılan bu modüldür.

Optik duman dedektörleri, iyonize sistemlere nazaran yanma ateşine ve seviyesine göre sistem çalıştıran ürünlerdir. Ürünlerin teknik donanımlarına ve yazılımsal özelliklerine göre hızlı başlayan yangınlarda da iyi performans sağlayabilirler. Ürün seçimleri kurulum edilecek alanların özelliklerine ve faaliyetlerine bağlı olarak belirlenir.

Önceki yazı
Apartman Kamera Sisteminde Tercih Edilebilecek Ürünler
Sonraki yazı
Elektrik Kesintisinde Alarm Sistemi Çalışır Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü