Desi Haraket Dedektörü

Pır Dedektör Nedir ? ne işe yarar ?

Bir hareket sensörü (veya hareket dedektörü), güvenlik sisteminizin başlangıcını oluşturur, çünkü birisi evinizde bulunmamaları gerektiğini algılayan ana cihazdır. Hareket sensörü, bir alandaki hareketi algılamak için bir veya birden fazla teknolojiyi kullanır. Bir sensör tetiklenirse güvenlik sisteminizin kontrol paneline bir sinyal gönderilir ve bu kontrol merkezi ile sizi ve izleme merkezini evinizdeki potansiyel bir tehdide karşı uyaran bir izleme merkezine bağlar.Aşağıdaki kılavuz, hareket sensörleri ile ilgili tüm sorularınıza cevap verecektir: farklı tipler, doğru yerleşim ve bunları nasıl kullanılır.

Hareket algılayıcı sensör olarak adlandırılan PIR (Passive Infrared sensör) dedektörler, algılama alanındaki nesnelerin ısı hareketlerini algılayabilen elektronik bir cihazdır. Elektronik güvenlik sektöründe hareket algılayıcı olarak kullanılırlar.

İnsanlar ve hayvan türleri IR algılayıcılar tarafından algılanabilen kızılötesi ışık üretmektedirler. PIR dedektörler görüş alanındaki ortalama sıcaklık ve kızılötesi dalga değişimlerini algılar ve bağlı bulundukları sistemi röle vasıtası ile tetikleyerek, bir alarm durumu oluşmasını sağlarlar.

PIR Sensör nedir?

Hareket algılamanın temel amacı, bir saldırganı algılamak ve izleme merkezinize uyarı veren kontrol panelinize bir uyarı göndermektir. Sensörler evde değilken veya sisteme orada olmadığınızı söylediğinde çalışır. Bazı güvenlik sistemleri, hareket tespit edildiğinde güvenlik kamerasıyla olayları kaydedecek şekilde programlanabilir.

Hareket sensörleri, oturma odasındaki hareket, pencere veya kapıların açılması veya kapanması veya kırık bir pencere gibi çeşitli durumlara tepki vermeye hazır şekilde bekler. Hareket sensörleri şunları yapabilir

Çocuğunuzun sokağa çıkma yasağını kestiği durumlarda sizi uyarır
Birisi ön kapıya yaklaştığında bir kapı zili tetikle
Çocuklar, evdeki bodrum, egzersiz odası veya ilaç dolabı gibi kısıtlanmış alanlara girdiklerinde sizi uyarır
Boş alanlarda hareket sensörü aydınlatması kullanarak enerji tasarrufu yapın
Hayvanlar, olmaması gerektiği yerlere girip girmediklerini bildirin

Hareket Sensörleri Türleri

Vücut ısısını algılar (kızılötesi enerji). Pasif kızılötesi sensörler, ev güvenlik sistemlerinde en çok kullanılan hareketlerdir. Sisteminiz hazır olduğunda hareket sensörleri etkinleştirilir. Sensör ısındıktan sonra çevredeki ısı ve hareketi algılayarak koruyucu bir “ızgara” oluşturabilir. Hareketli bir nesne çok fazla ızgara bölgesini bloke ederse ve kızılötesi enerji seviyeleri hızla değişirse, sensörler tetiklenir

MircoWave (MW):

Mikrodalga atımlarını gönderir ve hareketli bir nesnenin yansımasını ölçer. Kızılötesi sensörlerden daha geniş bir alanı kaplarlar, ancak elektriksel parazitlenmeye karşı savunmasızdırlar ve daha pahalıdırlar.

Çift Teknoloji Hareket Sensörleri:

Hareket sensörleri, yanlış alarmları azaltmak için kombine özelliklere sahip olabilir. Örneğin, bir pasif kızıl ötesi (PIR) sensörü bir mikrodalga sensörü ile kombine edilebilir. Her biri spektrumun farklı alanlarında çalışır ve biri pasif, diğeri de aktiftir Dual Technology hareket sensörleri, yanlış alarm yaratacak kadar diğer türler gibi değildir çünkü alarm tetiklenecek şekilde her iki sensör de Takılıp kaldım. Bununla birlikte, bu asla yanlış alarmlara neden olmadıkları anlamına gelmez.

Alan Yansıtıcı Türü:
Bir LED’den kızılötesi ışınlar yayar. Bu ışınların yansımasını kullanarak sensör, kişiye veya nesneye olan mesafeyi ölçer ve nesnenin belirlenmiş alan içerisinde olup olmadığını tespit eder.

Ultrasonik:
Darbeli ultrason dalgaları gönderir ve hareketli bir nesnenin yansımasını ölçer.

Titreşim:
Titreşimi algılar. Bunlar satın alınabilir veya evde kolayca yapılabilir. Ev yapımı bir titreşim sensörü, titreştiğinde bir anahtara bağlı olarak bir alarm vasıtasıyla etkinleştirilen bir kol üzerinde küçük bir kütle kullanır. Ev yapımı hareket sensörleri çalışabilir, ancak bunlar da güvenilmez olabilirler.

Diğer Hareket Sensörü Özellikleri

Kablosuz Hareket Algılayıcıları:
Günümüzde çoğu hareket sensörü kablosuz. Kablosuz sensörlerin kurulumu çok kolaydır. Sondaj gerektirmezler ve diğer güvenlik sistemi bileşenleriyle kablosuz olarak iletişim kurarlar.

İletişim Hareket Sensörleri (kapı / pencere):

Çoğu kontak hareket sensörü, pasif kızılötesi sensörlerdir. Sistem kurulu durumdayken korunan kapı veya pencere açılırsa alarm tetikler.

Pet Bağışıklık Hareket Sensörleri:

Pasif kızıl ötesi algılayıcı, belirli bir ağırlığa kadar hayvanları görmezden gelmek üzere ayarlanabilir. Çift teknoloji hareket sensörü, üreticinin belirleyeceği şekilde iki sensörün tetiklenmesini gerektiren hayvanlardan kaynaklanan yanlış alarmlara karşı daha dayanıklıdır. Sahte bir alarm vermeden büyük bir hayvanı veya birden fazla küçük hayatı görmezden gelmek üzere ayarlanabilirler. Bazı hayvanların bağışıklık algılama sensörleri, çok aktif hayvanlara sahip aileler için ayarlanabilen bir hassaslık seviyesine sahiptir.

Video Hareket Sensörleri:

Video kameraları gelişmiş sinyal işleme ile birleştirir. Bazı kaydedilebilir hareket sensörleri, hareketi hissettiklerinde kayıt işlemine başlarlar. Hareket sensörleri tarafından kontrol edilen kameralar, yüzlerce saatlik kullanışsız görüntüleri kaydetmeyerek bellek depolamanızdan tasarruf sağlayabilir; yalnızca önemli şeyleri yakalarlar.

Sensörleri Takmak için En İyi UygulamalarProfesyonel kurulum gerektiren bir sistem seçerseniz, montajcı sensörlerinin nasıl kurulacağını bilecektir. Bununla birlikte, DIY ev güvenlik sistemiyle birlikte giderseniz sensörlerinizi kurmanız sizin sorumluluğunuzdadır. Hareket algılayıcılarını takmadan önce kurulum talimatlarını okuduğunuzdan emin olun çünkü bunlar yerleşim önerileri içerecektir. Bazı DIY sistemleri aynı zamanda size elektronik mesajlar verir veya size kurulum sürecinde size yardımcı olacak bir temsilci çağırır.

Hareket sensörlerinin hata geçirmez olmadığını ve hatalı alarmların olabileceğini unutmayın. Yanlış alarmlara genellikle elektrik arızaları, kullanıcı hatası, kötü uygulama mühendisliği, güç dalgalanmaları, şimşek ve hatalı ekipman sebep olur. Ayrıca hayvanlar, böcekler ve yapraklar tarafından tetiklenebilirler.

Sensörlerin etkinliğini artırmak ve yanlış alarmları önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, sensörlerinizle birlikte verilen talimatları okumaktır. Ayrıca, aşağıdaki hareket sensörü yerleştirme ipuçlarını göz önünde bulundurun:

  1. PIR sensörlerini, havalandırma deliklerinden, güneş ışığının çıktığı yerlerden ve radyatörlerden 10-15 feet uzakta tutun. Hareket sensörü, doğrudan güneş ışığının üstünde hızlı bir şekilde geçen bir bulutun hızlı bir şekilde değiştiğini algılarsa, odanın oturma odasına gelmesi tetiklenebilir.
  2. Hareket sensörlerini “boğulma noktaları” na yerleştirin-insanların merdiven boşluğu veya ana koridor gibi yürümeleri gereken alanlar. Bu şekilde, bir saldırgan, nereye gideceğine bakılmaksızın sensörü açacaktır. Davetsiz misafirler genellikle ana yatak odasına doğru gidiyorlar, bu nedenle bu odaya veya çalışma gibi değerli eşyalarınızın olduğu diğer odalara bir sensör koyun.
  3. Evinizi dolaşın ve davetsiz misafirlerin nereye gireceğini ve hangi yoldan geçeceğini değerlendirin. Çoğu hareket sensörünün 50 ila 80 feet arasında algılayabileceğini unutmayın. Çoğu hırsız, bir ön veya arka kapı, veranda kapı veya garaj kapısı ile eve girer; bu nedenle, sensörleri bu alanların yakınına yerleştirmeniz önerilir.
  4. Hareket sensörleri, davetsiz misafir sensöre paralel yürürken en iyi şekilde çalışır. Örneğin, bir koridorda doğrudan doğruya değil, duvarlara paralel yürümek eğilimindesiniz. Saldırganın yanına yürüyeceği duvarları bulun, örneğin bir koridor ya da bir odaya giden dar yol gibi.

Hareket Sensörleri için Diğer Kullanımlar

Hareket sensörleri sadece ev güvenliği için kullanılmaz. Endüstriyel alanlarda, ürün sayısını takip etmek ve bir kişi çok yaklaştığında tehlikeli ekipmanları kapatmak için montaj hatlarında kullanılırlar.

Hareket sensörlerinin kullanıldığı birkaç başka yol daha vardır:

Otomatik Kapıları açmak ve kapatmak için
Otomatik su musluk ve tuvaletlerini açmak ve kapatmak için
Bir kişi bir odaya girdiğinde ışıkları açmak için
ATM göstergelerini kontrol etmek için
Otomatik bilet kapılarında
Bazı park sayaçları için
Hareket sensörleri sadece bir güvenlik sisteminin ek bir özelliği değil, bunlar da çok önemlidir. Sensörler olmadan, davetsiz misafirleri tespit etmenin bir yolu yoktur.

Umarım bu hareket sensörü kılavuzu, evinizin güvenliğinde hareket algılayıcısının rolü, hareket algılamasında kullanılan çeşitli teknolojileri ve algılayıcılarınızı düzgün bir şekilde nasıl kurabileceklerini öğretti. En iyi ev güvenlik şirketlerini araştırmak için yardım için “En İyi 5” sıralamamıza bakın.

, ,
Önceki yazı
Ucuz Ev Alarm Sistemleri
Sonraki yazı
Hırsızlık İçin Alarm Sistemleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü