AHD Kamera Teknolojisi Nedir?

AHD Teknolojisi HD/Full HD görüntü, ses ve kontrol işaretlerini koaksiyel kablo üzerinden 500 metreye kadar gecikmesiz ve düşük kayıpla taşıyan bir iletim teknolojisidir. CCTV video gözetim endüstrisinin popüler kore menşeli üreticilerinden NEXTCHIP tarafından geliştirilip pazara sunulmuştur. Nextchip, 720P destekleyen AHD 1.0’dan sonra 2014 son çeyreğinde 1080P destekleyen AHD 2.0 duyurmuştur.
720P/1080P Çözünürlükte Yüksek Resim Kalitesi
Bu teknoloji analog işaretin parlaklık ve renk bileşenlerine ayırıp iletimi sırasında progressive tarama kullanır. Bu sayade görüntü üzerinde bulanıklık ve titreşim ortadan kaldırılır ve renk tekrar üretimini güçlendirir.
Güvenilir ve Ekonomik Bağlantı
AHD veri iletim teknolojisinde koaksiyel kablo kalitesi birinci derece etken değildir. Mevcut herhangi bir kablo veri iletimi için kullanılabilir.
Uzun mesafelerde kalite kaybı yaşamadan sorunsuz iletim sağlanır. Görüntü verileri 500 metre mesafede kalite kaybı olmaksızın iletilebilir.
Ek Ücret Olmadan Sistem Modernizasyonu
AHD DVR’lar kolaylıkla mevcut gözetim sistemine entegre edilebilmektedir. Bu durumda eski analog kameralarınız sorunsuz çalışacağından, analog kameralar sistem modernizasyonu yapılana kadar kullanılabilir. AHD teknolojisi tüm üreticiler için açık bir standart sunmaktadır. Bu sayede farklı firmaların AHD ekipmanlarını seçmenize olanak sağlar.

AHD Teknolojisi
AHD Teknolojisi temel öğeleri şunlardır.
Kamera tarafında bir görüntü sensörü tarafından üretilen işaret ve bu işareti AHD işareti olarak taşımak için ISP + AHD TX yongası. HD-CVI ve HD-TVI’dan farklı olarak AHD ISP yongası AHD-TX yongasını içinde barındırır.
Kayıt cihazı tarafında ses ve görüntüyü kodlayan AHD RX yongası (Decoder) ve sayısal işaret işleme için gerekli olan SoC (System on Chip) yongası kulanılır.
CCTV Teknolojileri Kıyaslama Tablosu

1. Açık Standart herhangi bir üreticinin bu teknoloji üzerinde sınırlama veya tekele sahip olmadığı anlamına gelir.
2. Kamerada görüntünün oluşmasını sağlayan işlemci türü ve görüntü elementi tipini ifade eder.
3. İletim hattında taşınan verinin işaret tipini belirtir.
4. Verilen teknolojik ürünün gözlemcide oluşturduğu görsel algının derecesidir: Bir resimdeki keskinlik, doygunluk ve diğer karakteristikler.
6. Mevcut koaksiyel sistem ile çalışma becerisini ifade eder.
7. Diğer iletim teknolojileri ile uyumluluğu ifade etmektedir. Örneğin: Analog & HD & IP
8. Sistemin kurulumu sırasında gerekli tüm ekipmanlar ve altyapının karmaşıklık seviyesini ifade eder.
16. Bakım için gerekli mühendislik ve eleman bilgisi seviyesini karakterize eder.
17. Bu teknolojiler ile yapılan sistemin toplam maliyet derecesini ifade eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.