Alarm Sistemleri Hangi Durumlarda Devre Dışı Kalır?

Alarm sistemleri, elektrik kesintilerinde dahi çalışmaya devam eden güvenlik unsurlu sistemlerdir. İnternet bağlantılı cihazlarda da herhangi internet bağlantısı kesintilerinde, sorunsuz şekilde sistem çalışmaya devam eder. Teknik donanımlara ve cihazların sistem özeliklerine göre devreye alma veya devreden çıkarma fonksiyonları sağlanır. Ancak bazı durumlarda, cihazların devre dışı kalması istenmez. Çünkü doğrudan güvenlikle alakalı bir durumdur.

Hırsız Alarm Sistemlerinde Teknik Özellikler

Hırsız alarm sistemlerinde detektörlere ve cihazların özelliklerine göre çalışma sağlanır. Kimi cihazlar kablolu ve kablosuz sistem özellikleri sunarken, kimisi tamamen hareket algılama ve uzaktan bağlantı formlarında çalışma sistemi sunar. Kurlumu yapılan alarm sistemi özelliklerine göre devre dışı bırakılması kolay olmayan profesyonel ürün seçenekleri bulunuyor.

İnternet bağlantılı veya kameralı güvenlik sistemlerinde, güçlü donanımlar ile kurulumu sağlanan cihazlar, hırsızlar tarafından kolay kolay devre dışı bırakılamaz. Çeşitli durumlarda alarmın durdurulması için keypad sisteminden veya cihazın teknik fonksiyonlarına göre dijital sistemlerden erişim sağlanarak, durdurulması sağlanabilir.

Optik alarmlar da özellikle anahtar bağlama fonksiyonları ile alarmı susturma fonksiyonu kullanılabilir. Alarm sistemi temel olarak 3 bölümden oluşur;

  • Tetikleme devresi
  • Ses jeneratörü
  • Amplifikatör

Ses kuvvetlendirici olarak nitelendirilen amplifikatör, minimum 1,5 Watt gücünde kullanılır. Daha uzak mesafelerden de sesin rahatlıkla duyulmasını sağlayan unsurdur.

Alarmı Devre Dışı Bırakma
Alarmı Devre Dışı Bırakma

Alarm Sistemleri Nasıl Susturulur?

Modern teknolojiler ile geliştirilen alarm sistemleri, keypad kullanımı ile devre dışı bırakılabilir. Şifre girilerek susturulabilen alarmlar, çeşitli tehlike durumlarında sahte şifre kombinasyonu ile dizayn edilir. Herhangi tehdit anında, gasp, hırsızlık gibi durumlarda devreye giren alarm sistemlerinin susturulması için baskıya karşılık, sahte şifre girilir.

Bu tür durumlarda alarm sistemi devre dışı bırakılır. Ancak sahte şifrenin girildiği gerekli birimlere aktarılarak bir güvenlik tehdidi olduğu anlaşılır ve olay yerine intikal eden güvenlik güçleri sayesinde can güvenliği sağlanmış olur.

Alarm güvenlik sistemlerinde, mobil ekipmanlar veya çeşitli internet sistemlerinden erişim sağlanarak kullanılabilen alarm devreleri, akıllı cep telefonlarından da kontrol edilebilir. Kurulumu yapılan cihazların teknik donanımlarına ve teknolojik fonksiyonlarına bağlı olarak dokunmatik panellerden, kare kod okutma yöntemi, şifre girilerek veya parmak izi teknolojileri kullanılarak işlev sağlanabilir.

Önceki yazı
Alarm Montajı Nasıl Yapılır?
Sonraki yazı
Apartman Kamera Sisteminde Tercih Edilebilecek Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü