Alarm Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Alarm İzleme Merkezi’nin hizmet verebilmesi için, alarm sisteminin internet / intranet, GPRS veya sabit telefon hattından herhangi bir iletişim yolu olması / seçilmesi yeterlidir. Montajı gerçekleştirilen sistem, iletişim hattı üzerinden gönderilen sinyaller ile AİM operatörleri tarafından 7/24 takip edilebilmektedir.

Alarm sistemleri ekipmanları olan kontrol paneli, şifre paneli, iç ve dış sirenler, hareket dedektörleri, manyetik kontaklar, duman dedektörleri ve darbe anınında uyarı veren dedektörler gibi ekipmanlardan gelen sinyaller kontrol paneline iletilir ve kontrol paneli bu sinyalleri alarm durumuna göre değerlendirir. Kontrol paneli programlamasında aksiyon planına göre bölgeler tanımlanıp, dedektörlerden gelen sinyale göre aksiyon alır. Alarm kurulu konumda dedektörden gelen sinyal ile ortamda sesli uyarılar yapıp, telefon arama özelliği ile alarm anında aranacak kişilere veya varsa alarm gözlem merkezine alarm durum bilgisini iletir. Sistemde kullanılabilecek bir çok özellikte dedektör olup, yangın alarmından su baskını olayına kadar çok farklı uyarıcı dedektörler ile mekanınızda oluşabilecek tüm vakalara karşı tedbir alınabilecek çözümleri vardır.
Evlerde kapı be penceler için manyetik kontak kullanılması daha uygun olup, koridor kısmında hareketi algılayan pır dedektörü konumlandırılmalıdır. Hareket dedektörünün kullanım amacı pencerenin kanat kısmını açmadan camı kesip içeriye bir girişin olabileceği gibi durumlarda hareketi algılayıp, alarm durumu oluşturması sağlanır.
Ev kullanıcıları hareket dedektörü alarm sistemi kurulu konumda evlerinde dedektörün görüş alanında olsa dahi gezinebilmesi için sistemin porgram aşamasında ( ev içi ) modunda kurulumu otomatik yapıp, ev içinde yapılan alarm kurulumlarında hareket dedektörü otomatik devre dışı kalır. Devre dışı kalması olayı sistemetik olup, alarm kurulumu esnasında evde birileri var ise otomatik ev içi modunda kurulur.
Sistemde kablo çekilmesinin mümkün olmayan veya estetik olarak uygun olmayan alanlarda güvenli bir şekilde kablosuz alarm sistemi kullanılabilir.

Önceki yazı
Ev Alarm Sistemleri
Sonraki yazı
Neden Desi Güvenlik?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü