Alarm Sistemi Çalışma Mantığı Nedir?

Alarm sistemleri temel olarak algılama modülleri ile sistem edilen ekipmanlar bütünüdür. Çeşitli riskler veya tehlikelerin önlenmesi için, cihazın performans ve kapasitesine göre algılama ve siren sistemi sunma kombinasyonlarında çalışan teknik ürünlerdir. Alarm sistemlerinde genellikle ışın sistemi veya sensör formları üzerinden çalışma sağlanır. Dedektörlerin algılaması ile mekanizmaya iletilen mesaj sayesinde, siren devreye girer ve sistem çalışır.

Alarm Sistemlerinde Dedektör İşlevi

Yangın alarm sistemi dahilinde ısı veya duman dedektörleri kullanılır. Montajı yapılan dedektörler, sistemin özelliğine göre algılama opsiyonu sunar. Algılanan ısı veya duman, cihaz içeriğinde mekanizmaya iletilir ve sesli- ışıklı alarm ikaz çalışması sağlanır. Yine sistemlerin teknik ve teknolojik özelliklerine göre GSM arama opsiyonları, yangın söndürme sistemleri devreye girerek can ve mal güvenliğinin tahsisi sağlanır.

Hırsızlık alarm sistemlerinde ise cam ve kapı dedektörlerinin yanı sıra hareket algılama sensörleri kullanılır. Bu sensörler, kamera güvenlik sistemleri ile desteklenebilir opsiyondadır.

Gaz sensörleri, su baskını sensörleri veya acil panik butonu gibi farklı opsiyonlarda tasarım edilen alarm sistemi seçenekleri bulunuyor. Sensörlü çalışma sisteminde, ekipmanın teknik kombinasyonuna göre iletilen algılamaya göre alarm sistemi devreye girerek çalışma sunulur.

Alarm Sistemlerinde Kamera Çalışma Opsiyonu

CCTV kamera sistemleri veya IP kamera güvenlik sistemleri, farklı teknik özellikler ve farklı çalışma kombinasyonlarında kullanılan sistemlerdir. Özellikle IP kamera sistemleri programlanabilir özellikleri ile hareket sensörlü olarak kullanım avantajı sağlar. Kaydetme, anında görüntüleme ve çeşitli sensör özellikleri ile algılama modüllerinde dizayn edilen güvenlik sistemleridir.

Alarm sistemlerinde çalışma mantığı aynıdır. Tehlike algılama durumlarında sistem içerisinde iletilen modüllere göre siren devreye girerek çalışma sunulur. GSM aramalı ürünlerde, sisteme girilen kişilerin cep telefonu numarasına, kolluk kuvvetlerine veya sağlık birimlerine direkt olarak iletim yapılarak, fonksiyon sağlanır.

Alarm güvenlik sistemleri, teknik ve teknolojik özelliklerine göre çalışma sunar. Algılama sistemleri doğrudan dedektör sisteminde veya optik olarak nitelendirilen ışın kombinasyonları şeklinde yapılabilir. Alarm sistemi seçerken, çalışma opsiyonlarına dijital ve teknolojik kullanım konforlarına göre tercih yapabilirsiniz. Her ürün benzer ve fakat farklı sistem özelliklerinde çalışma sunar.

Önceki yazı
Alarm Sistemi Fiyatları Ne Kadar?
Sonraki yazı
Alarm Sistemi Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü