Smartvision Kamera ve Güvenlik Çözümleri

Desi Alarm

Güvenlik kamera sistemlerinde HDCVI kamera sistemlerinden sonra AHD Kamera sistemleri ön plana çıkmaya başladı. Bu günkü yazımızda AHD Güvenlik kamerası ve AHD dvr kayıt cihazlarından bahsetmek istedim.
AHD kamera koaksiyel yada CCTV kablo üzerinden 500 metre mesafeden herhangi bir gecikme veya kayıp olmadan çalışan HD ve Full HD video, sinyali aktarım teknolojisidir. AHD teknolojisini Ünlü Koreli şirket NEXTCHIP, firması geliştirmiştir.

AHD Kamera – AHD DVR Nedir?

AHD 2014 yılı son çeyreğinde tasarlanmış olan bir analog CCTV (güvenlik kamerası) teknolojisidir. 2014’ün son çeyreğinde duyurulan standart, HD720p (1280H) çözünürlük desteği ile geliyor. 2015’in ilk yarısında HD1080p çözünürlük desteğinin eklenmesi planlanıyor. Koaksiyel kablo üzerinden aktarılan analog video sinyalinin dijital kayıt cihazı tarafında sıkıştırılması esasına dayanıyor. Geleneksel analog CCTV’den tek farkı daha yüksek çözünürlükleri destek veriyor olması.
AHD Kamera Teknolojisinin Temel Özellikleri 720p ve 1080p çözünürlükte HD görüntü kalitesi AHD Görüntü Teknoloji video sinyalini oluştururken ve analog sinyalin parlaklık ve renk bileşenlerini bölerken yenilikçi bir görüntü tarama sistemi kullanır, bu da görüntüde ki bulanıklığın ortadan kaldırılarak renk üretiminin gelişmesine olanak tanır.
Görüntü kalitesinde kayıplar olmadan uzun mesafelerde görüntü aktarımı imkânı 500 metre mesafeye kadar kalite kayıpları olmadan video sinyali iletilebilir.
Görüntüde gecikme olmadan nitelikli video iletimi Ahd kamera görüntüsü iletiminde ip kameralardaki gibi gecikme yaşanmamaktadır.

Evrensel uygulama

AHD dvr kaydediciler üç modda, yani 3 tür video kamera ile çalışabilir: standart analog D1 / 960H güvenlik kameraları, AHD kamera ve IP kameralar. Bu sayede mevcutta bulunan standart analog video kameraları veya ip kameraları AHD video kaydediciye bağlamaya olanak tanır.

Tüm Markalarla Uyumluluk
AHD görüntü teknolojisini tüm üreticiler kullanabilmektedir, bu da müşterilerin uyumluluk endişesi yaşamadan dilediği rakip üreticiden AHD ekipmanlarını alabilmesine olanak tanımaktadır.

AHD Görüntü Teknolojisi
Ahd kamera içerisinde sinyal iyileştirici ve AHD sinyal iletim birimi (ISP+AHD TX) ile birlikte bir görüntü işlemcisi bulunmaktadır. AHD DVR kısmında ise dijital işlemci için (SoC) gerekli sinyali oluşturan bir ses-video codec bileşeni AHD RX bulunmaktadır.

AHD Kamera teknolojisinin önümüzdeki yıllarda CCTV sistemleri pazarında ciddi bir pazar payına sahip olacaktır.
AHD video kameralar ile standart CCTV olanlar arasındaki temel fark, yüksek çözünürlüklü bir matristen sinyal alan, parlaklık ve renk bileşenleri bir bölümünü yapan, dijital görüntü işleme ayarlarını yapmanıza olanak sağlayan (gürültü azaltma, arka ışık dengelemesi, hassasiyet, geniş dinamik aralığı, vb), PTZ-kontrol süreçleri, IR aydınlatmasını yöneten, uzun mesafelerde iletim için dijital sinyali analog sinyale dönüştüren ISP+AHD TX fonksiyonel çiftinin yaptığı işlerdir. IP video kameralar AHD olanlardan IP video kameralar uygun olan ve video gecikmesini önleyen video sıkıştırma özelliklerinin olmaması ile farklıdır.
AHD video kaydedici anlamında AHD teknolojisini diğerlerinden farklı yapan AHD RX ses-video codec bileşeninin ana işlevi yerine getirmesidir. CVBS/COMET/AHD sinyallerini koaksiyel bir kablodan alabilir, dijitalleştirme ve kod çözme, renk ve parlaklık bileşenlerinin ayrılmasını, ses işleme ve diğer işlemleri gerçekleştirebilir. AHD video kaydedici, IP olanların aksine CCTV, HDCCTV ve IP video kaydediciler den ses-video ve diğer akımları alabilir. Bu durumda bir dijital işlemci (SoC), analog ses-video sıkıştırma işlemini gerçekleştirir ama dijital akım için (IP video kameralar) SoC düzenli IP video kaydediciler gibi çoktan sıkıştırılmış olan birini alır.
Bize 0850 304 46 16 – 0212 619 11 11 -0216 572 55 10 numaralardan ulaşabilirsiniz.

Önceki yazı
Desi Alarm Konya
Sonraki yazı
Avenir Kamera ve Güvenlik Çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü