Avenir Kamera ve Güvenlik Çözümleri

AVENİR AHD teknolojisi: Herhangi bir gecikme ve kayıp olmadan 500 m mesafeden bir koaksiyel ile 720p/1080p kalitesi. AVENİR AHD, normal koaksiyel kablo üzerinden 500 m mesafeden herhangi bir gecikme veya kayıp olmadan çalışan HD/FullHD video, ses ve kontrol sinyali aktarım teknolojisidir. Ürünleri, video izleme sistemleri üreticilerinden çoğunun video kaydedicileri ve video kameralarına uygulanabilen Ünlü Koreli şirket NEXTCHIP, AVENİR AHD teknolojisini geliştiren firmadır.

Video izleme sistemlerinin modern pazarı sizlere, CCTV ve HDCCTV gibi farklı teknolojiler ve teknoloji aileleri ile üretilen geniş bir ekipman seçeneği ve çözümler sunmaktadır. Hepsi sahip olduğu bazı özelliklerle birbirinden farklıdır, görüntüleri birbiri ile uyuşmaz ve hepsinin kendine has avantajları ve dezavantajları vardır. Tek bir teknolojiyi seçemeyecek olmanıza şaşmamak gerekir. Tüm cihazlarda güvenilirlik – kalite – basitlik gibi en optimum denge sağlanmıştır ve teknolojinin çok çeşitlendiği bu pazarda hepsi müşterinin özel ihtiyaçlarını karşılayacak bir haldedir.

Bu makalede kısaca teknolojileri karşılaştıracağız ve giderek büyük bir önem kazanan AVENİR AHD’nin üzerinde duracağız.

AVENİR AHD, normal koaksiyel kablo üzerinden 500 m mesafeden herhangi bir gecikme veya kayıp olmadan çalışan HD/FullHD video, ses ve kontrol sinyali aktarım teknolojisidir. Ürünleri, video izleme sistemleri üreticilerinden çoğunun video kaydedicileri ve video kameralarına uygulanabilen Ünlü Koreli şirket NEXTCHIP, AVENİR AHD teknolojisini geliştiren firmadır.

 

AVENİR AHD teknolojisinin temel özellikleri: 720p/1080p çözünürlükte yüksek görüntü kalitesidir. Teknoloji sinyal oluştururken ve analog sinyalin parlaklık ve renk bileşenlerini bölerken yenilikçi bir tarama sistemi kullanır, bu da bulanıklığın ortadan kaldırılarak renk üretiminin gelişmesine olanak tanır.

 

Güvenilir ve ucuz bağlantı: AVENİR AHD veri iletim teknolojisi sadece koaksiyel kablonun kalitesine bağımlı değildir. Bu yüzden kompozit kablo da dâhil olmak üzere herhangi bir kablo, veri iletimi için kullanılabilir. Kalite kayıpları olmadan uzun ağ kabloları döşemeden 500 m mesafeye kadar kalite kayıpları olmadan video verileri iletilir. Hiçbir sinyal gecikmesi yoktur, IP sistemleri için belirleyicidir.

 

Evrensel uygulama: AVENİR AHD video kaydediciler üç modda, yani 3 tür video kamera ile çalışabilir: standart analog D1 / 960H, AVENİR AHD ve IP olanlar. Bu zaten yüklü bir IP’ye ve/veya standart analog video kameraları AVENİR AHD video kaydediciye bağlamaya olanak tanır. AVENİR AHD video kaydedicileri var olan bir video izleme sistemine kolayca entegre edilebilir, bu durumda eski Analog video kameralar, sistem modernizasyonunun hızına bağlı olarak herhangi bir zorluk yaşamadan AVENİR AHD olanlar ile değiştirilebilinir. AVENİR AHD video kaydedicileri Cloud hizmetleri ve CMS sistemleri ile çalışabilmeyi desteklemektedir bu da sistemin uzaktan kumanda edilmesini sağlar. PTZ cihazlarını yönetmeye olanak tanır, alarm giriş ve çıkışları vardır, yedekleme imkânı tanır ve birkaç video çıkışı vardır.

Dünyanın herhangi bir yerindeyken internet veya intranet ve hatta bazen Ethernet üzerinden sistemi nasıl uzaktan kontrol edebileceğiniz, ayarlayıp, sürdürebileceğiniz, bazı nesneler (sınırlama sadece aynı bilgisayardan aynı anda görüntülenmek istenen görüntülerin miktarıdır, yani, aynı anda 64 kameradan 64’ten fazla video izleyemezsiniz) üzerinden birkaç video izleme sisteminden nasıl kayıt alabileceğiniz gösterilmiştir.

Sabit veya mobil bir operatör cihaz şema içerisinde “Uzaktan kumanda” bloğunda gösterilmiştir. CMS sistemi, masaüstü, dizüstü veya tablet bilgisayarınızda yüklü olmalıdır. Erişim için gerekli olan video kaydedici adresi CMS sisteminde belirtilmiştir. Video kaydediciler, LAN / internet / intranet bağlantısı olan herhangi bir bölgesel cihaza monte edilebilinir.

Ekstra ücret olmadan mevcut sistemin modernizasyonu, Kurulum, temizleme ve bakım kolaylığı vardır. AVENİR AHD ekipmanın maliyeti, bir standart analog video izleme sistemi ekipman maliyeti ile kolayca karşılaştırılabilinir.

 

Markalarla uyumluluk: AVENİR AHD teknolojisini tüm üreticilerin kullanabilmektedir, bu da müşterilerin uyumluluk endişesi yaşamadan dilediği rakip üreticiden AVENİR AHD ekipmanlarını alabilmesine olanak tanımaktadır.

 

AVENİR AHD teknolojisinin temel unsurları: Video kamera kısmında sinyal iyileştirici ve AVENİR AHD sinyal iletim birimi (ISP+AVENİR AHD TX) ile birlikte bir görüntü işlemcisi bulunmaktadır. Video kaydedici kısmında ise dijital işlemci için (SoC) gerekli sinyali oluşturan bir ses-video codec bileşeni AVENİR AHD RX bulunmaktadır.

 

AVENİR AHD video izleme sisteminin en önemli unsurları şunlardır:

– Video kameranın bir parçası olarak 1.3 veya 2.0 mega piksel CMOS sensörü, bu ışık akışını hassas kısım olan ve monitör veya televizyonda video görüntüsü üretimi için gerekli olan gerekli elektrik sinyalleri içine iletir. Yüksek kaliteli CMOS sensörler kullanılması tavsiye edilmektedir, örneğin kötü aydınlatılmış bir ortamda (özellikle IR aralığı altında olan) yüksek duyarlılığa sahip olan SINY IMX 238, ya da gece vakti AVENİR AHD video kameraları. En önemli sensör parametreleri hassasiyet, çözünürlük ve matris boyutudur.

– Video kaydedici kısmında hem ses, video akışı ve diğer sinyalleri almak ve depolama aygıtına kaydetmek için hem de tüm sistemin yüksek kararlılık altında ve video izleme sisteminin operatörün uygun çalışmasını sağlamak için bir SoC dijital işlemci gereklidir.

– Bir video kamera lensi. Yanlış bir lens seçimi görüntü kalitesini belirgin olarak kötüleştirebilir. Bu sayede normalden düşük optik çözünürlük altında, detaylar bulanıklaşır.

AVENİR AHD video kameralar ile standart CCTV olanlar arasındaki temel fark, yüksek çözünürlüklü bir matristen sinyal alan, parlaklık ve renk bileşenleri bir bölümünü yapan, dijital görüntü işleme ayarlarını yapmanıza olanak sağlayan (gürültü azaltma, arka ışık dengelemesi, hassasiyet, geniş dinamik aralığı, vb), PTZ-kontrol süreçleri, IR aydınlatmasını yöneten, uzun mesafelerde iletim için dijital sinyali analog sinyale dönüştüren ISP+AVENİR AHD TX fonksiyonel çiftinin yaptığı işlerdir. IP video kameralar AVENİR AHD olanlardan IP video kameralar uygun olan ve video gecikmesini önleyen video sıkıştırma özelliklerinin olmaması ile farklıdır.

AVENİR AHD video kaydedici anlamında AVENİR AHD teknolojisini diğerlerinden farklı yapan AVENİR AHD RX ses-video codec bileşeninin ana işlevi yerine getirmesidir. CVBS/COMET/AVENİR AHD sinyallerini koaksiyel bir kablodan alabilir, dijitalleştirme ve kod çözme, renk ve parlaklık bileşenlerinin ayrılmasını, ses işleme ve diğer işlemleri gerçekleştirebilir. AVENİR AHD video kaydedici, IP olanların aksine CCTV, HDCCTV ve IP video kaydediciler den ses-video ve diğer akımları alabilir. Bu durumda bir dijital işlemci (SoC), analog ses-video sıkıştırma işlemini gerçekleştirir ama dijital akım için (IP video kameralar) SoC düzenli IP video kaydediciler gibi çoktan sıkıştırılmış olan birini alır.

1- Standart, herhangi bir üreticinin bu teknolojinin sahibi adına sınırsız olarak teknolojiyi baz alarak çözümler geliştirebileceği anlamına gelir.

2- Fonksiyonel çift, video kamerada uygulanan matris ve işlemci türü anlamına gelir.

3- Sinyal tipi, video kamera ve video kaydediciye hangi hat üzerinden sinyalin iletildiğini belirtir.

4- İzlenen görüntünün görsel algısı verilen teknolojinin ekipmanları tarafından oluşturulmaktadır: ekipmanların yokluğu, çizgi netliği, doygunluk ve bir görüntünün diğer özellikleridir.

5- Uyumluluk, ekipmanların bir nesne üzerinde mevcut koaksiyel ağları kullanarak başarıyla çalışması anlamına gelmektedir.

6- Video kaydedicinin kabiliyetleri aynı anda üç tür video kamera ile çalışmadır: standart analog, HDCCTV ve IP olanlar.

7- Çözüm zorluğu proje geliştirme, tipik bir video izleme sisteminin kurulumu ve çalıştırılması demektir.

8- Bakım, mühendislerin ve video izleme sistemlerinin operatörlerinin bilgi ve becerilerinin gereklilik düzeyini belirlemektedir.

Karşılaştırma tablosu, HDCCTV pazarının belirgin liderleri ve büyük ihtimalle video izleme sistemlerinin tüm piyasalarının üç teknolojiden oluşabileceğini göstermektedir, bunlar; HDCVI, HDCCTV ve yakın bir zamanda AVENİR AHD’dir.

Öte yandan HDCVI teknolojisi HDTVI ile karşılaştırılmaktadır ve AVENİR AHD ise özeldir. Bu video izleme sistemi üreticilerinin çözümlerinde, teknolojik genişlemede bir kısıtlama oluşturur. Bu şu anlama gelmektedir; HDCVI teknolojisinin kullanım hakkını satarak, HDCVI teknolojisinin sahibi Dahua, diğer üreticilerin çözümlerine kıyasla kendi ürününde teknik ve mali liderliği sağlamak için tüm fırsatlara sahiptir.

Başka bir açıdan bakıldığında ise HDTVI ve AVENİR AHD teknolojileri arasında hiçbir fark yoktur ama AVENİR AHD NEXTCHIP firması tarafından üretilmiştir. Bu firmanın ürünleri birçok video izleme sistemleri üreten üreticilerin video kaydedicileri ve video kameralarında kullanılmaktadır. Bu da önümüzdeki yıllarda AVENİR AHD teknolojisinin daha geniş bir kitle tarafından kullanılacağı anlamına gelmektedir.

Tüm bunlara göre, AVENİR AHD teknolojisinin önümüzdeki yıllarda video izleme sistemleri pazarında en popüler teknoloji olacağını tahmin etmek çok kolay olacaktır.

Bu nedenle video izleme sisteminden yüksek görüntü kalitesi, ses kayıt / oynatma yeteneği ve 500 m mesafeden cihaz PTZ kontrolü ve daha fazlası beklenmektedir. Müşteri çok sınırlı bir bütçesi vardır ve video gecikme ile başa çıkmaya hazır değildir. İlk dikkat edilmesi gereken konular ise bakım zorluğu, olası altyapı sorunları, dış ağ üzerinden izinsiz video izleme sistemi erişim riski, tek bir üreticiye bağımlılıktır. AVENİR AHD teknolojisi video izleme pazarındaki birçok katılımcı tarafından geliştirilen bir teknoloji ve kesinlikle en uygun seçimdir. Ayrıca, AVENİR AHD video kaydediciler analog ve IP video kameralar da dâhil olmak üzere karma sistemlerde mükemmel bir çözüm olabilirler.

Bize 0850 799 0 500 – 0212 619 11 11 -0216 572 55 10 numaralardan ulaşabilirsiniz.

 

Önceki yazı
Smartvision Kamera ve Güvenlik Çözümleri
Sonraki yazı
Desi Alarm Programlama Nasıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü