Ev Alarm Sisteminin Tanımı

Bir ev alarm sistemi, saldırı, cam kırma ve hırsızlıktan kaçınmak gibi tüm istenmeyen olayları izlemek için bir savunma cihazı olarak kullanılır. Ayrıca, bir kullanıcıyı olası bir tehlikeyle ilgili uyarmak için kullanılır. Evin erişilebilir tüm giriş noktalarına odaklanır, böylece davetsiz misafir girer girmez alarm duyulur.

Ev alarm sisteminin en önemli avantajı mücevher, televizyon, bilgisayar, cep telefonları gibi masraflı şeylerin çalınması ve masraflı mali sorunlara neden olması gibi nedenlerden dolayı sağladığı güvenlik. Buna ek olarak, bir ev alarm sistemi, sadece evinizdeki malzeme mülkleri için değil aynı zamanda ailenin korunmasını da arttırmak için gereklidir. Dahası, bir hırsız eve girerken evinizin kapısını kırmak isteyebilir. Kırık camlar, parçalanmış mobilya ve diğer genel hasarlarla baş etmeniz gerekebilir. Bu hasarı telafi etmek, sadece zaman bilge değil, aynı zamanda hırsızların pahalı eşyalarla ilgilenmesinden dolayı büyük bir çaba gerektiren pahalı olacak. Bankacılık beyannameleri, pasaportlar ve kredi kartları gibi önemli tanımlamaları, esasen ellerinden ne gelmiş olursa olsun araştırıyorlar. Bu belgelerin yanlış kullanımı ekonomik dengesini bozacaktır. Bu nedenle evinize bir ev alarm sistemi yerleştirmeniz önerilir.

 

Bir Ev Alarm Sistemi Nasıl Çalışır?

Sensörler, sistemin en hayati parçasıdır; Noktalar ve iç alanlarda kopma izleyerek bir ev alarm sisteminin gözleri ve kulakları gibi davranıyorlar. Genellikle iki mıknatıs olan tipik sensörler genellikle bir mıknatısın kapıya veya pencereye bağlanacağı ve diğerinin de kapı veya pencere çerçevesine bağlanacağı şekilde kapılara ve pencerelere monte edilir. Kapı veya pencere açıldığında, bir mıknatıs diğerinin çevresinden çıkarılır ve sensör, kapının açıldığını kaydeder. Daha gelişmiş ev alarm sistemleri, kırılmanın neden olduğu titreşimleri ölçerek cam kırıldığında algılamak için titreşim sensörleri de içerebilir. Ayrıca, birçok sistem, bir odanın duvarlarının yakınlığını, kızıl ötesi ışınlar üreterek ve geri dönmesi için gereken süreyi ölçerek hareket sensörleri kullanır; Bir ışın beklenenden kısa süre sonra geri gelirse, muhtemelen bir kişiden atlar ve sensör hareketi kaydeder.

Kontrol merkezi, sensörlerin durumunu takip eder ve LCD ekranlar ve diğer çıkış cihazları aracılığıyla faaliyet bildirir. Dahası, aktivite bir pencere açılması gibi gerçekleştiğinde, sensörler aktiviteyi kontrol merkezine bildirir ve merkez bir rahatsızlığın oluştuğunu kaydeder. Yönetilen alarm sistemlerinde, kontrol paneli sensörleri hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için de kontrol eder; bir sensör yanıt vermezse merkez, ev sahibine sensör bozukluğunu bildirir. Ev sahibi alarm sistemini devreye sokarsa ve kontrol merkezi evde aktivite kaydederse, kontrol tarafından bir sinyal sesine, yanıp sönen ışıklara veya başka herhangi bir görsel-işitsel alarm elemanına bir sinyal gönderilir.

Alarm Sistemleri Türleri:

  • Pencere ve kapı sensörleri
  • Hareket dedektörleri
  • Ana kontrol paneli
  • Merkezi olarak bulunan tuş takımı
  • Dış güvenlik levhaları
  • Kablolu veya kablosuz inşaat

Bu sistemler çoğunlukla bir güvenlik sağlayıcısı tarafından merkezi olarak denetlenir ve bu güvenlik uzmanları izinli kişileri uyarır.

Önceki yazı
Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?
Sonraki yazı
Ev İşyeri Alarm Sistemlerinde Uzman Kadro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü