Alarm Guvenlik Sistemleri

Alarm Sistemi

İnsanın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi barınmadır. Ancak bu barınağın güvenli olması da çok önemlidir. Bunun için son yıllarda üst düzey alarm sistemleri geliştirilmiştir. Alarm sistemleri ev kurulumu ilesiz evdeyken veya yokken güvenli bir şekilde korumaya yaramaktadır. Bu sayede siz içerde olun veya olmayın eviniz her zaman güvende olacaktır. Alarm sistemlerinin kurulum amacı sadece başkalarından gelecek tehlikelere karşı evinizi korumak değildir. Bunun yanında yangın, acil sağlık, gaz kaçağı gibi insan unsurunun dışındaki güvenlik önlemleri için de alarm sistemleri kullanılmaktadır. Kısacası alarm sistemleri ev ortamındaki her türlü tehlikelere karşı koruyacaktır. Bu tehlikelere karşı ayrı ayrı alarm sistemleri kurdurabilir veya güvenlik şirketlerinin birlikte sunduğu çözümler ile tam koruma sağlayabilirsiniz.

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm sistemlerinin görevlerine göre farklı çalışma prensipleri vardır. Ancak alarm sistemleri kurulumu ve temeli aynıdır. Her farklı durum için özelleştirilmiş sensörler yardımıyla durumun varlığının tespit edilmesi ve reaksiyon gösterilmesi prensibi ile çalışırlar. Sensörler ile yangın, hırsızlık, gaz kaçağı gibi durumlar algılanır ve daha sonra çeşitli reaksiyonlar gösterilir. Alarm sistemleri kurulumu sırasında bu reaksiyonların nasıl olacağına karar verilir. Sizin cep telefonunuza mesaj gelebilir, duruma müdahale edilebilir veya sadece alarm çalarak etraftaki insanların uyarılması sağlanabilir. Reaksiyon tamamen sizin hangi tür alarmı seçmenize bağlıdır.

alarm-guvenlik-sistemleri
alarm-guvenlik-sistemleri

Durumlara Göre Alarm Sistemleri

Alarm sistemleri fiyatları türüne göre değişmektedir. Çünkü içlerindeki sensörler farklıdır. Hırsız alarm sisteminin içerisinde hareket sensörü, para tuzağı, manyetik kontak gibi uyarıcılar ile alarm tetiklenebilmektedir. Yangın alarm sistemleri ise duman ve ısı detektörlerine sahiptirler. Detektörler ısı veya dumanı algılayarak alarm sistemini harekete geçirirler. Gaz detektörlerinde ise yangın ve hırsızlıkta olduğu gibi gözle görülen bir durum söz konusu değildir. Hatta çoğu gazın kokusu bile yoktur. Ancak ışınlar ile ortamdaki gaz taneciklerinin yoğunluğu ölçülebilmektedir. Acil sağlık alarm sisteminin ise böyle sensörleri yoktur. Buton veya uzaktan kumanda yardımıyla alarm aktif hale getirilebilir. Alarm sistemleri fiyatları ise tüm bu bileşenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Her çeşidin farklı kurulumu vardır.

Kendini güvende hissetmek her bireyin hakkıdır. Bunun için insanlar tarih boyunca çeşitli güvenlik önlemleri almışlardır. Bu güvenlik önlemleri sayesinde hem kendilerini hem de sevdiklerini yaşanabilecek kötü olaylardan korumayı amaçlamışlardır. Günümüze gelindiğinde ise gelişen teknoloji ile insanlar daha modern ve teknolojik güvenlik önlemleri almayı başarmışlardır. Modern güvenlik önlemleri arasında yer alan alarm sistemleri sayesinde toplumdaki hırsızlık, gasp, gaz kaçağı, su baskını ve yangın gibi durumlara karşı tedbir alınmış olur. Hırsızlar için büyük ölçüde caydırıcı olan alarm sistemleri fiyatları ise ürünlerin özelliklerine ve markalarına göre değişir. Bu konuda doğru bilgi almak için yetkili bir firma ile görüşmek gerekir.

Alarm Sistemlerinin Kurulumu Nasıl Yapılır?

Alarm sistemleri kurulumu alınan alarm sisteminin niteliğine göre değişir. Örneğin hırsız alarm sistemi ile yangın alarm sistemi sensörlerinin algıladıkları durum farklıdır. Ancak alarm sistemi alırken mutlaka yaygın bir servis ağı olan markaların ürünleri tercih edilmelidir. Çünkü kurulum ve teknik servis desteği için ulaşılabilir servis oldukça önemlidir. Bunun yanında kurulum yapılmadan önce kurulum yapılacak alanın mutlaka keşfi yapılmalıdır. Akabinde kurulumu yapılacak cihazların özelliklerine göre güvenilir bir teknik ekip tarafından alam sistemi kurulmalıdır.

Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Alarm sistemleri farklı amaçlar için kurulsalar dahi çalışma mekanizması hemen hemen aynıdır. Ancak alarm sensörlerinin algıladıkları durum farklıdır. Yani yangın alarm sistemi ısı ve dumana karşı hassas olan sensörler ile merkeze ihbar gönderirken, hırsız alarm sistemlerinde ise alıcı sensörler harekete ve sese duyarlı olurlar. Alıcı sensörler tarafından algılanan tehdit unsurları paneller aracılığı ile ihbar merkezine bildirilir. Daha sonra gereken işlemler yapılır.

Alarm Sistemi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alarm sistemi alırken ilk dikkat edilecek nokta tanınmış bir markanın ürününü almaktır. Bir diğer önemli husus ise servis ağının geniş olması ve 7/ 24 ulaşılabilir olmasıdır. Bunun yanında ürünün kolay kurulumunun olması alıcı için dikkat edilecek noktalardan biridir. Ayrıca hızlı ihbar sistemi ile yaşanan sorunlar karşısında sizi ve sevdiklerinizi koruyabilmelidir.

 

Özet
Makale adı
Alarm sistemleri
Yazar
Yayıncı Adı
Desi Alarm Ve Güvenlik
Yayıncı Logosu
, ,
Önceki yazı
Desi Alarm Zeytinburnu
Sonraki yazı
İp Kamera Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü