Villa Alarm Sistemleri

Desi Alarm

Önceden belirlenmiş olan sınırlar, zamanlar veya koşullar oluştuğunda uyarı veren tüm sistemlere kısaca alarm sistemi denilmektedir. Alarm sistemleri daha çok hırsızlık, yangın gibi acil durumlarda ve ev, işyeri, site gibi alanlarda güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Hırsızlık ve yangın alarm sistemleri kullanıldığı yere göre gerektiğinde bir arada da kullanılabilmektedir. Yerel veya izleme merkezine göre alarm sistemleri her iki alarm sistemi tipinde de görülür.

Yangın Alarm Sistemi Nedir?

Yangın alarmları söndürme sisteme bağlı olarak çalışabildikleri gibi hırsız alarmına bağlı olarak da çalışabilirler. Yangın alarm sistemi genel olarak yangın alarm butonu, duman dedektörü, ısı dedektörü ve gaz dedektörü gibi bileşenlerden oluşur. Bu tarz bir alarm sistemi gaz, ısı veya duman artışını ölçerek siren çalabilir, itfaiye ve sağlık ekiplerine bilgi iletebilir aynı zamanda da söndürme sisteminin aktif hale gelmesini sağlayabilir.

Hırsız Alarm Sistemi Nedir?

Konut veya işyerleri gibi yerlerde hırsızlığı önleme amaçlı kullanılan sistemlerdir. Güvenlik kameraları ile birlikte ya da tek başına kullanılabilirler. Kapı ve pencereler için manyetik kontaklar, hareket dedektörleri,kapı ve pencere camları için kırılma dedektörleri, gaz kaçağı,duman ve su baskınları dedektörleri ve panik butonları gibi ekipmanlar bu alarm sisteminin içerisinde yer alır.

Alarm sistemi izleme merkezine bağlı ise belirlenmiş olan numaralardan mekan sahibine ulaşır ve sonrasında gerekli birimlerin olay yerine yönlendirilmesini sağlar.

Alarm Sistemleri Nelerden Oluşmaktadır?

Bütün alarm sistemlerinde belirtilen ekipmanların hepsi bulunmasa da genel olarak aşağıdaki ekipmanlardan oluşur:

  • Hareket dedektörü
  • Gaz dedektörü
  • Su baskını dedektörü
  • Keypad ve alarm paneli
  • Darbe dedektörü
  • Cam kırılma dedektörü
  • Panik butonu
  • Siren
  • Yangın butonu
  • GPRS iletişim modülü

Alarm Sistemi Montajı Nasıl Yapılır?

Konut, işyeri, villa alarm sistemleri montajı için öncelikle alarm için en gerekli noktalar tespit edilmelidir. Bu tespit yapıldıktan sonra gerekli ekipmanlar ve bu ekipmanlar ile birlikte kablo geçiş güzergahının da belirlenmesi gerekmektedir. Görüntünün kötü olmaması için nasıl gizlenebileceği de düşünülmelidir. Daha sonra her bir ekipmana ayrı bir kablo çekilerek alarm kontrol paneline bağlanmalıdır. Montajın sonlanmasından sonra kurulum yapılmalıdır.

Önceki yazı
Hırsızlığa Karşı Alarm Sistemleri
Sonraki yazı
Bahçe Alarm Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü