Kablosuz Manyetik Kontaktor

Alarm Sistemi

Manyetik Kontak Nedir? Ne İşe Yarar?

Kapı, pencere,havalandırma kapağı,sürgülü kapı,kepenkler gibi hırsızlık bakımından risk oluşturabilecek noktalarda kullanılır. Açık ve kapalı konumunu kablolu veya kablosuz dedektörden gelen sinyali merkezi Hırsız alarm paneline iletir ve alarm durumuna geçirir. Karşılıklı takılan bu kontakların birbirlerinden ayrılması ile alarm paneli durumu algılar. Eğer alarm sistemi kurulu (aktif) durumda ise alarmı harekete geçirip siren vasıtasıyla sesli uyarıda bulunacaktır.

Manyetik kontak, herhangi bir olumsuz durumun ya da hırsızlık olayının önüne geçmek için kullanılan, elektronik sistem düzeneğidir. Detektör ve alarmın niteliği taşıyan manyetik kontaklar, riskli durumları meydana getirebilecek her türlü açılır kapanır kapı ve pencerelere takılabilir. Manyetik Kontak Çeşitleri Nelerdir? Manyetik kontaklar, kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayrılır. Kablolu ve kablosuz sistemlerin monte edilme şekilleri farklılık gösterebilir. Yani mıknatıs özellikli olarak ya da vidalı montajlama yapılabilir. Kablolu kontak elektrik akımıyla çalışırken, kablosuz kontaklar pille çalışmaktadır. Şekillerine göre piyasaya yuvarlak, dikdörtgen olarak satışa sunulmuştur. Bazı durumlarda manyetik kontak çalışma özelliğini yitirir. Güvenlik önlemi olduğundan hemen müdahale edilmesi gerekir. – Manyetik kontak sisteminiz kablolu ise, elektrik akımı durmuş olabilir. Buna bağlı olarak manyetik kontak sistemi çalışma özelliğini kaybeder. – Eğer manyetik kontak sisteminiz pilli ise, pili azalmış ya da bitmiş olabilir. – Bunlar dışında manyetik kontak sisteminizin parçalarından biri düşmüş ve fark etmemiş olabilirsiniz. Aynı zamanda düştüğünü fark edip, alarm mesafesini ayarlayamamış olabilirsiniz. Manyetik Kontak Nasıl Çalışır? Manyetik kontak çeşidine göre, koruma sağlanacak kapı ve pencerelerin sabit ve hareketli kısmına kolayca monte edilebilmektedir. Kapı ve pencere kapalıyken ya da tam açılmamışken manyetik kontak detektörünün sistemi çalışmaz. Fakat kapı ya da pencere, ayarlanan sınır aralıklarının dışına çıkarsa manyetik kontak açılır ve monte edilmiş olan kontak paneli alarm vermeye başlar. Manyetik sınır aralıklarının birbirine yakın olmaları gerekmektedir. Bu sınır aralıkları mm değerinde hesaplanır. Yani, herhangi bir soygun durumunda kapı açılır açılmaz alarm panellerinin çalışabilmesi için, bu akım mesafesinin olabildiğince aşağıda tutulması gerekir.

 

Manyetik Çalışma Prensibi

Manyetik kontak havası alınmış bir tüp içerisine yerleştirilmiş iki flamandan oluşan ana ünite ve karşılığında bulunan mıknatıstan oluşan pasif bir elemandır. Pasif bir eleman olması sebebiyle alarm panelinden akım çekmez dolayısıyla teorik olarak sınırsız manyetik kontak aynı soygun alarm panelinde kullanılabilir.

Manyetik Kontakların İnsan Yaşamındaki Önemi Manyetik kontaklar, gelişen yaşam şartları ya da tehlikeli insanların oluşturduğu durumlar neticesinde, hayatımıza girmiştir. Özellikle akıllı evlerde ya da yüksek koruma gerektiren binalarda tercih edilen manyetik kontaklar, kişilerin günlük yaşam tarzlarının elektronik sisteme adapte edilmesini sağlar. Bu sayede kişiler canlarının ve mallarının güvenliğini teknoloji yardımıyla yakından takip edebileceklerdir. Maliyet anlamında, çeşitlerine ve sistem özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte, çok uygun fiyatlara satılabilmektedir.

Flamanların havası vakumlanmış tüp içerisine yerleştirilmesinin sebebi elektriksel ark oluşumunu önlemek amaçlıdır. Vakum ortamda oluşmayacağı için kontak ömürleri oldukça fazladır

Ev ve iş yeri alarm tüm alarm sistemlerine uygundur.

Plastik kasa

3.6 v pil ile çalışmaktadır( içerisinde pili mevcuttur )

Ürün hakkında satış sonrası teknik destek verilmektedir.

KABLOSUZ MANYETİK KONTAKTÖR

Tüm DESi işyeri alarmlarına takılabilir.
2 yıl pil ömrü

,
Önceki yazı
Hs101 w Eski Alarm
Sonraki yazı
Desi Galaxy Serisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü