Gaz Alarmı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Desi Alarm

Gaz alarmları pek çok farklı alanda kullanılma özelliğine sahiptir. Geliştirilmiş teknoloji sayesinde ilk üretildiği halinden çok çok farklı gazları tanıyan ve algılayabilen gaz detektörleri, yangın ihtimali oluştuğunda ve odadaki yanıcı gaz miktarında çevresindeki insanları uyarmak için gürültülü sinyallerini çalıştırır. Yanıcı gaz miktarının değişimini içerisindeki özel yazılımlar, metal oksit iletkenler ve katalitik sensörleri sayesinde tespit edebilmektedir. Uyarıları yaparak insanlara dikkatli olmaları gerektiği konusunda yardımcı olur. Odanın gaz durumu normale düştüğünde otomatik olarak eski stabil konumuna geçer.

Endüstriyel Mutfaklar

İşletme mutfaklarında olması gereken ürünlerin başında yangın söndürme tüpleri, yangın battaniyeleri ve gaz alarmları gelir. Genellikle doğalgaz bağlantısıyla çalışan sanayi tipi ocaklar, altı kapatılıp sanılarak yanar halde kalabiliyor. Bir zaman sonra sönerek etrafa yanıcı gaz salgılamaya başlıyor. Gaz detektörleri bir odadaki gaz miktarını ayırt ederek beklenen seviyenin üstüne çıktığında insanları uyarma özelliğine sahip teknolojik ürünlerdir. İki çeşide ayrılır. Taşınabilir gaz alarmları, işletmelerde farklı mutfakları da kontrol edebilmek için satın alınabilir fakat sabit gaz alarmlarına da ihtiyaç var. Kablolu gaz alarmları bir alarm paneline bağlı olarak çalışır. Herhangi bir durumda bütün işletmeyi uyararak, dikkatli olunması gerektiğini bildirir.

Ev Mutfakları

Küçük ölçekli mutfaklar olan ev mutfaklarında da gaz konusunda dikkatli olunması gerekir. Ortamda artan, tüpün açık unutulmasıyla insanı zehirleyebilen bu gazlar yüzünden pek çok kişi hayatını kaybetmiştir. Evlerde kullanmak için dilenirse taşınabilir gaz alarmlarından satın alınabilir. Büyük bir sensöre bağlı olmadan uyarı vererek çalışan bu taşınabilen gaz alarmları, daha kolay susturulabilir donanıma sahiptir. Hem gaz kaçağını tespit ederek kolaylıkla müdahale etmenize yardımcı olurken komşularınızı da korkuya ve endişeye sürüklememiş olursunuz.

Gaz Alarmının Faydaları

Gaz alarmları içerisindeki kimyasal ayrıştırıcılar sayesinde insanların hayatlarını kurtaracak ölçümler yapabilmektedir. Bu ölçümleri bulunduğu odadaki ortalama gaz miktarını hesap ederek yapar ve ortalamanın üstünde zehirli gaz olduğunu tespit ettiğinde alarm vermeye başlar. Dikkatli olunması gereken gaz kaçağı çok yüksek seviyelere ulaşmadan fark edildiğinde, hem tehlikesi azalır hem de can güvenliği sağlanır. Özellikle tehlikeli boyuta ulaşmış gaz kaçaklarında mutlaka çocuklara gaz maskesi takılmalı ve ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Gaz Alarmı Taktırmak

Sadece ev ve iş yerlerinde değil, aynı zamanda yüksek derecede gazların olduğu işletmelerde çalışanlar için de önemli olan gaz alarmı taktırmak, çalışma alanındaki gazın durumunu sürekli kontrol ederek en verimli çalışma ortamı için işçileri uyarır. Sabit olarak iş yerlerinde kullanılması prosedürlere daha uygundur. Gaz kaçağı tespit edildikten sonra odanın havalandırılması acilen yapılmalı ve gazın geldiği noktaya müdahale edilmelidir. Eğer müdahale edilemeyecek noktaya varmışsa, camlar ve kapılar açılarak, hava alınması sağlanırken işletme ya da ev terk edilmeli ve görevlilerin gelmesi beklenmelidir.

Önceki yazı
Desi Alarm Rami
Sonraki yazı
Hırsız Ev Alarm Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü