DESİ ALARM YAPTIRAN EV VE İŞYERİ SİGORTADAN İNDİRİM ALIR

Ev güvenliği ve işyeri güvenliği sigorta pirimlerini azaltır düşürür çünkü evinizde veya işyerinizde olabilecek bir hırsızlık vakasını bildirebilir çaydırabilir bağırıp kaçırabilir İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerdeki yoğun HIRSIZ trafiğini düşündüğünüzde, kaskonun da trafik sigortası kadar önemli önemli olduğu bir gerçek. On binlerce,  binlerce HIRSIZ çıktığını düşünecek olursak her an maddi hasarlı veya manevi bir hasarla karşılaşma olasılığımız oldukça yüksek.

Bu riskleri görenler de doğal olarak “gönüllü-zorunlu” diye tanımlayabileceğimiz kasko ve sigortasını yaptırıyor Ancak toplumun gelir düzeyi daha düşük kesimlerine baktığımızda kaskove sigorta  poliçelerinde ekonomik şartlara bağlı azalma olduğu görülüyor. Her 100 evden ve işyerinden sadece 30’unun kasko ve sigortası var. Peki ekonomik nedenlerle kasko sigortası yaptırmayanların primlerini azaltması mümkün mü?

Aslında sigorta kasko primlerini belirleyen birçok faktör söz konusu. Örneğin, en az beş yıllık sigorta yaptıran sahipleri için uygulanan sigorta indirimi, alarm sistemi varsa alarm indirimi,  sürekli aynı kişi belirleme indirimi,    yaşına göre uygulanabilen indirimler gibi…  Bu indirimler bir araya geldiğinde ortaya ciddi bir tutar çıkıyor. Tüm bunlara ilave olarak bir indirim kalemi daha var ki kasko primini neredeyse yarıya düşürüyor: Muafiyet İndirimi

Muafiyet indirimi nedir?

Muafiyet indirimi, bir hasar esnasında oluşan maddi tutarın belirli bir oranına kadar olan kısmının sigortalı tarafından karşılanması anlamına geliyor. Sigorta bedelinin yüzde 10 veya 20 gibi oranlarda uygulandığı gibi 1000, 2.000 TL gibi tutarlar da muafiyet olarak belirlenebiliyor. Söz konusu tutarlar tamamen sigortalı ile acentesinin yapacağı değerlendirmelere göre tespit ediliyor.
Muafiyetin iki farklı faydası bulunuyor. İlki, doğrudan sigorta primini düşürüyor. İkincisi ise eğer yüksek oranda hasarsızlık indirimine sahipseniz ve bunu ufak tefek kazalardan dolayı kaybetmek istemiyorsanız hasarsızlık indiriminizi korumanıza yardımcı oluyor.

”EV Sigortası Nedir?’

Öncelikle EV sigortası ile ilgili şunu bilmek önemlidir; meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre ev sigortası primlerinde farklı uygulamalar söz konusudur. Ayrıca binada bulunan daire kat sayısı, sigortalanacak dairenin bulunduğu kat, yapı tarzı gibi faktörler ev sigortası fiyatlarına etki eder.

Eğer binanıza ek olarak eşyalarınızı da güvenceye almak istiyorsanız mevcut eşya bedelinizin tutarını poliçenizi düzenletirirken siğortacınıza bildirmeniz halinde; uygun primler karşılığında kullanmakta olduğunuz poliçeye eşyalarınız da dahil ettirilir.
Ev sigortasına sahip olacakların birçoğunun unuttuğu ancak hasar anında büyük giderlerle hatırladığı konu da yakın sebep ilişkisi. Peki nedir, bu yakın sebep ilişkisi? Örneğin; konut poliçenize deprem teminatı ilave ettirmediğinizi varsayalım ve depremden kaynaklı çıkan yangında binanız zarar görmüş olsun. Bu durumda poliçeniz yangın teminatını içerse dahi yangının çıkış sebebi deprem olduğu için; konut sigortası poliçeniz hasarınızı karşılamaz.
Konut sigortasına sahip olacakların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da poliçede belirtilen binanın inşa bedeli olmasıdır. Konut sigortası yaptıracak sigortalılar genellike konutlarının üzerinden teminat alacağını düşünür ki bu yanlış bir yargıdır. Konut sigortasının temel prensibi; eski olanı yerine koymak yani aynı metrekateye ve yapı tarzına sahip evin bulunduğu yer neresi olursa olsun sigorta bedeli aynı olmaktadır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.