Bugün sigorta hizmetleri dünden daha fazla popüler olmaya başladı. Özellikle kanunsuzlukların artmaya başlaması sigorta sektörünün daha çabuk gelişimini ortaya çıkardı. Malınız ve işletmesini sigorta altına almak isteyenler de modern sigorta poliçelerinden faydalanmanın önemini biliyor. Her ne kadar herhangi bir zorunluluk söz konusu olmasa da, başa gelebilecek yangın veya hırsızlık gibi olaylar karşısında teminatlı olmak doğru bir kararı ifade ediyor.

Sigorta poliçelerini daha düşük maliyetlere indirmek de tamamen sizin elinizde. Bunun için sigorta firmasıyla anlaşma sırasında mal ve varlıklarınızı kontrole gelen uzmanların gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını rapor ettiklerini bilmeniz gerekir. bu rapor daha sonra sigorta firması tarafından değerlendirilir ve risklere göre bir poliçe primi çıkarılır. Eğer tedbirler alınmışsa, poliçe primleri daha düşük olacaktır.

Hangi tedbirler?

Sigorta poliçesi oldukça geniş kapsamlı olabilir. Yangınlar, su baskınları, hırsızlık ev daha farklı afet veya olaylar kapsamında bir poliçe çıkarılabilir. Mesela yangınlara yönelik işletmenizin tedbirlerinin eksik olması poliçe primini etkiler ve daha fazla risk olduğu için daha fazla ödemek zorunda kalırsınız. Ya da, hırsızlık girişimlerini ortadan kaldıracak bir kamera ve alarm sistemlerinin olmaması tedbirsizlik olarak rapor edilir ve poliçe pirimi yukarı yönlü etkiler. Dolayısıyla alarm gibi tedbirleri aldıktan sonra sigorta şirketiyle anlaşma sağlamanız daha düşük primler ödemenizi sağlar.

Tedbirler içerisinde sadece yangın veya hırsızlık için alınacak önlemler söz konusu değildir. Kapıların, kilitlerin ve pencerelerin sağlamlığı da poliçe birimini etkiler. Üstelik hırsızlık oranının çok fazla gerçekleştiği yerlerde de poliçe primleri etkilenebilir. Üstelik bu tür yerlerde alarm sistemlerine yer verilmeden sigorta işlemi yaptırmak çok daha fazla prim ödemenize neden olabilir.

Sonuç olarak işletmenizi sigortalatmanız her açıdan faydalıdır. Hayatın sürprizlerle dolu olduğunu asla unutmamak gerekir. Ancak sigortadan sonra alarm sistemlerini yaptırmak sigorta primini fazladan ödemeye devam etmeniz anlamına gelir. Ya da, yeniden sigorta firmasıyla masaya oturmanız gerekir. En güzel çözüm ise öncelikle tedbirlerin alınması yönünde hareket edip daha sonra sigorta firmalarına başvurmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.