FİYAT VE İP KAMERA ÜRÜN LİSTEMİZ
İp dome kamera, sistem kurulumlarında iç mekanlarda tercih edilen kamera tipidir. Dome, yani kubbe kamera yapısı dolayısıyla iç ortam da çok daha şık ve göze batmayan mekanın fiziki yapısına uyum sağlayan bir yapıya sahiptir. İstenilen özelliklere göre farklı modelleri mevcuttur. İp dome kamera, şekilsel bir ad dır. Sizlerin nerede ne amaçla kullanacağınız önemlidir. Bunun için sizlere daha açık yardımcı olmak ve sizin ihtiyacınızı hangi ürünün ya da paketin karşılayacağını anlayabilmeniz için, en anlaşılabilir şekilde videolarla donatılmış bir çalışma yaptık. Ürünlerin fiziki yapısı,teknik özellikleri, görüntülerini ve fiyatlarını görebileceğiniz şekilde tasarladık. Bizlere telefonla ulaşarak ister yerinize bir keşif personeli ister telefonla destek alabilirsiniz.

İp dome kamera, sistem kurulumlarında iç mekanlarda tercih edilen kamera tipidir. Dome, yani kubbe kamera yapısı dolayısıyla iç ortam da çok daha şık ve göze batmayan mekanın fiziki yapısına uyum sağlayan bir yapıya sahiptir. İstenilen özelliklere göre farklı modelleri mevcuttur. İp dome kamera, şekilsel bir ad dır. Sizlerin nerede ne amaçla kullanacağınız önemlidir. Bunun için sizlere daha açık yardımcı olmak ve sizin ihtiyacınızı hangi ürünün ya da paketin karşılayacağını anlayabilmeniz için, en anlaşılabilir şekilde videolarla donatılmış bir çalışma yaptık. Ürünlerin fiziki yapısı,teknik özellikleri, görüntülerini ve fiyatlarını görebileceğiniz şekilde tasarladık. Bizlere telefonla ulaşarak ister yerinize bir keşif personeli ister telefonla destek alabilirsiniz

GÜVENLİK KAMERA FİYATLARI
İp gece görüşlü kameralar diğer ip ürünlerde olduğu bakıldığında diğer kamera çeşitlerinden bir farkı yoktur. Genel kasa yapısı aynıdır. Görüntülendirme şekli olarak derecelendirmesi TVL değil mega piksel olarak yapılır. Bu şu an güvenlik kamera sistemlerinde ulaşılan en yüksek netlik değerleridir. Kamera lensinin yanında konumlandırılmış led ler sayesinde karanlık olduğunda led ler ışık kaynağı yaratır ve siz görüntüyü net bir şekilde hiçbir ışık kaynağı olmayan bir yeri bile görebilirsiniz. Gece görüşlü ip kameralar çok daha kaliteli bir görüntüyü size aktarıp çok daha geniş bir açı, daha uzun bir mesafeyi alabilme özelliğide vardır.İntech Gece görüşlü ip kamera sistemi tercih ettiğiniz takdirde sisteminiz gerçekten kusursuz şekilde olacaktır. Teşhis ve tespit yapabilmek için kaliteli bir sisteme ihtiyacınız vardır. Bunun için DESİ güvenlik gece görüşlü ip kameralara güvenebilir arkadaşlarımızın yönlendirmelerini dikkate alarak evinize işyerinize fabrikanıza yerinde bir çözüm bulabilirsiniz.

KAMERALAR
İp box kamera diğer box tipi ürünlerle arasında şekilsel olarak bir fark yoktur. Buradaki farklılık tamamen teknolojik özelliklerdir. Box tipi kameralar genellikle projelerde kullanılan kameralardır. Her yerde kullanılabilir ama genellikle avm, hastane, kamu binaları gibi projelerde kullanılır. Farklılığı kamera dan ayrı birde lens kullanılmasıdır. Kameranın çözünürlük değerinin yüksekliği ile, görüntülendirilmek istenilen yerin özelliğine göre yani mesafe, açı gibi hususlara göre seçilen lens, mükemmele yakın bir görüntü vermektedir. Box kameraların gece görüş özelliği yoktur. Gece görüşlü kameralar aynı kasa içerisinde, lens in yanına konumlandırılmış küçük led lambalarıyla gece görüşü sağlar.Box kameralarda böyle bi durum yoktur fakat ışık hassasiyeti vardır. Yani, baktığı yerde çok küçük bir ışık kaynağı varsa, görüntüyü gece görüşlü kameralar gibi siyah beyaz gibi değil, renkli olarak verir. Netice itibariyle bir kıyaslama yapacak olursak görüntü netliği bakımından ip box kameralar en iyisidir.

Nvr, yani AĞ VİDEO KAYDEDİCİ ip kamera sistemlerinin kayıt edici cihazıdır. Esas itibariyle görev bakımından dvr lar ile aynıdır. Kamera sisteminizin, kamera adedinizde önemli olarak tabi, cihazın içerisine yerleştirilen hard diskler sayesinde kayıt tutulmasını sağlar. Network ip tabanlı kontrol edilebilir, izlenebilir bir sistem sağlar. İP kayıt cihazlarıda diğer tüm ürünlerde olduğu gibi kendi aralarındada teknik özelliklerine göre ayrı ayrı değerlendirilir. Örneğin, her NVR cihazı 2 mega piksel ve daha üstü çözünürlük değerlerine sahip kameraları kayıt formatına sahip değildir. Çoğunluk olarak 1.3 mega piksel formatta kayıt durumuna göredir. Bir farklılığıda DVR lara emsal hard disk kapasitelerine göre daha az kayıt tutarlar. Bunun için daha yüksek kapasiteli hard diskler kullanılmaktadır. Bunun sebebi görüntü formatının kaliteli olmasından dolayı, hard disk kaplama alanı daha fazladır. Nvr kayıt cihazlarının bir özelliği de, kamera görüntülerini ister kayıt ister canlı izleme de büyütebilme imkanı vermesidir.

IP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak geleneksel CCTV(Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.

Endüstriyel kullanım için üretilen ve Gigabit(1000mbit/s) Ethernet bağlantı noktasına sahip türevleri de bulunmaktadır.

İlk IP kamera Axis Communications tarafından 1996 yılında üretilmiştir. Gömülü Linux işletim sistemine sahip olan bu ilk IP kamera, http protokolünü ve RTSP(Real Time Streaming Protocol) protokolünü destekliyordu. Bu sayede eklenti desteği bulunan web tarayıcılar ile ya da RTSP protokolünü destekleyen 3. parti yazılımlar ile izlenebiliyordu.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte çözünürlükleri de artan IP kameraların günümüzde 1, 2, 3, 5, 11, 16 ve hatta 29 megapiksel çözünürlüğe sahip çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliklerin yanında her ne kadar yüksek çözünürlüklere sahip olsalar da kullanım ve satış oranları halen durağan seviyededir. Önümüzdeki yıllar için özellikle Türkiye’de internet alt yapısına bağlı olarak internet erişimi hızının artması beklentisi ile satışlarının ve kullanım oranlarının artacağı öngörülmektedir.

Günümüzde en bilinen IP kamera üreticileri, Sony, Bosch, Axis, Panasonic, JVC ve Samsung’dur.

IP kameralar da analog CCTV kameraların ve yayıncılık sektörünün standartları üzerinde çalışmaktadırlar; CIF(Common Intermediate Format), PAL, NTSC ve SECAM gibi. IP kameraların ayırt edici özelliklerini ise; desteklemekte olduğu network protokolleri, video işleme(sıkıştırma) özellikleri ve yönetim yazılımı tarafından kullanılan API olarak sıralanabilir.

Uzak İzleme Nitelikleri

IP kameraların, router veya ev/ofis kullanımına uygun modemler üzerinde kullanmakta olduğu port ya da portların açılması(yönlendirilmesi) ile Internet bağlantısı bulunan herhangi uzak bir noktadan izlenebilmesi ve yönetilebilmesi mümkündür.

IP CCTV Kamera

TCP/IP üzerinden video ve ses taşıyabilen CCTV kameralardır. Bu her kamera için ayrı ayrı kablo ihtiyacını ortadan kaldırır. Analog video sinyallerinin bir birlerine efekt etmelerini önler. Kayıt kısmında herhangi bir donanım gerektirmez.

ANALOG VE IP KAMERALAR AÇIKLAMALARI

ANALOG KAMERALAR
Analog CCTV Sistemleri, Kameralı güvenlik ve izleme sistemleri konusundaki klasik yapıdır.Box Kameralar, Dome Kameralar, Speed Dome Kameralar, IR LED diğer deyişle infrared Kameralar ,Day-Night (Gece Gunduz ) Kameraları,Digital Kayıt Cihazları (DVR lar) ,Matrix Switcher ,Lens vb gibi bilesenleri ile uzmanlar tarafından projenin gereklerine göre tasarlanır. Günümüz koşullarında elektronik güvenlik sektöründe bu alanda fiyatı düşük ürünler bulmak mümkündür. Ancak bu noktada gerek tüketicinin gerekse de firmaların dikkat etmesi gereken en önemli konu ürünleri hangi firmadan temin ettikleri yani ürün stoğu, satış sonrası teknik desteği gibi alanlarda kalıcı sonuçlar ve çözümler alabilmek olmalıdır.
IP KAMERALAR
IP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak olarak geleneksel CCTV(Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.
ip2
Neden IP kamera?
Bu sorunun 10 farklı cevabını bulabilirsiniz. Eğer izleme ve kayıt sistemleri ile ilgileniyorsanız bu yazıyı okuyun.1 – Interlace (içiçe geçme) problemi : Analog kameralar yüksek çözünürlüklerde (4CIF) kayde değer şekilde karışıklık problemi yaşarlar. Analog video sinyalini DVR a bağladığınızda çizgiler oluşur yani görüntü iki içiçe geçmiş alan formu gibi görünür ve görüntü bulanıklaşır. Bu bulanıklaşma daha çok iki farklı rengin ağırlıklı olduğu alanlardaki görüntüyü aktarırken ve ortamda çok hareket varsa yaşanır. Fakat IP kameralar gelişmiş bir tarama teknolojisi kullanırlar ve buda hareketli objelerin görüntülenmesinde daha başarılı sonuçlar verir.
2 – Power Over Ethernet Teknolojisi : PoE olarak tanımlanan teknoloji ethernet hatlarından verinin yanısıra cihazların çalışması için gerekli elektiriğinde iletilmesidir diyebiliriz. PoE özelliği bulunan IP kameralar elektirik için kablolama maliyetlerini tamamen ortadan kaldırır ve buda önemli bir maliyet avantajıdır. Bu sayede büyük ağ sistemlerinde yani kamera sayısının fazla olduğu uygulamalarda uzaktan izleme sistemlerine önemli avantaj kazandırır. İzleme noktasına konulacak bir kesintisiz güç kaynağı sayesinde elektirik kesilse bile tüm kameralar çalışmaya ve görüntü kaydetmeye devam edecektir.
3 – Megapiksel çözünürlük : Analog kameralar NTSC/PAL sistemi ile sınırlıdır. 4CIF de 0.4 megapiksel çözünürlük elde edilir. Yeni yüksek çözünürlüklü ekranlar ve kameralar daha fazla çözünürlük desteklemektedir. Yeni nesil IP kameralarda bu ihtiyaca cevap verebilir ve daha fazla çözünürlükle daha fazla alan izleyebilmek mümkün olur.
4 – Akıllı kameralar : IP kameralar barındırdığı teknoloji sayesinde yazılım imkanlarını da kullanarak birçok ek özellik içerir. Hareket algılama, alarm tetikleme gibi. Hareket aldıladığı anda kayıt yapmaya başlayan, aynı anda belirlenmiş email hesaplarına uyarı emaili gönderen, belirlenmiş telefonları arayarak önceden kaydedilmiş bilgiyi dinleten sistemler. Hatta halen plaka tanıma, insan yüzü algılama gibi birçok konuda yazılım geliştirilme çalışmaları sürmektedir. Bir süre sonra otoyollarda hız yapanlara otomatik ceza kesebilen sistemler hayal olmıyacaktır. Analog kameralarda bu tip akıllı sistemler tasarlamaya imkan yoktur.
5 – Entegre edilmiş hareket özellikleri : Analog kameralarda PTZ özelliği dediğimiz PAN( yatay hareket) TILT (düşey hareket) ZOOM (yakınlaştırma) özellikleri için ayrı kablo gerekmekte buda maliyetleri artırmaktadır. PTZ özelliği bulunan IP kameralarda bu özellik için ayrı bir kablo gerekmez. PTZ kontrol sinyalleri i yine aynı data kablosundan gönderilir. Yazılımlar sayesinde çok fazla sayıda hareket noktası tanımlanabilir ve tek tıklamayla kamera istenilen koordinatlara otomatik hareket edebilir.
6 – Entegre ses : Bazı uygulamalarda sesinde iletilmesi önemlidir. Analog sistemlerde ses için ayrı bir kablo çekilmesi gerekir. Ses özelliği olan IP kameralar da ise ses yine aynı data kablosundan iletilir ve video ile aynı ortama kaydedilir.
7 – Güvenlik : Analog kameralarda görüntü koaksiyel kablo ile iletilir ve bu video sinyalinin herhangi bir güvenliği yoktur. Kablonun herhangi biryerinden sinyali alan herkes izleyebilir. IP kameralar ise istenildiği taktirde bu video datalarını kodlayıp şifreleyebilir ve ancak kendi yazılımları ile izlenmesini sağlayabilir. Video sinyallerinin şifrelenmesi Yüksek güvenlik gerektiren özelliklede uzak bağlantılarda vazgeçilemiyecek bir özelliktir.
8 – Geniş alan uygulamalarında maliyet farkı : Çok geniş alanlarda yapılan uygulamalarda örneğin tatil köyleri gibi onlarca dönümlük arazilerde kablolama oldukça yüksek maliyetler getirir. Analog kameralarda hem kablo maliyeti yüksek hemde mesafe arttıkça görüntü kalitesi düşecektir. IP kamare sisteminde ise bu hiç sorun değildir. Dünyanın diğer ucundan bile olsa internet üzerinden görüntüyü taşıyabilirsiniz.
9 – Gerçek dijital çözüm : Analog kameralarda bulunan CCD sensörler analog sinyali Analog/Digital çeviricilerle çevirerek dijital sinyal işleyicileriyle güçlendirirler. Görüntüyü koaksiyel kablolardan transfer edebilmek için de tekrar eski haline getirirler. DVR larda bunu sabit disklere kaydedebilmek için tekrar çevirirler. Bu üç çevirme işlemide hem hızdan hemde kaliteden ödün vererek yapılır. IP kameralarda ise sinyal bir kere dijitize edilir ve öyle kalır ve depolanır.
10 – Gerçek düşük sahip olma maliyeti : Bu saydığımız bütün özellikler elbette fiyata da yansıyacaktır. Analog kameralar için bütün bu özellikler ek maliyet gerektirir. IP kameralarda ise bunlar sadece bir özelliktir ve daha iyi bir model anlamına gelir. Özellikle büyük uygulamalarda, izleme ve kaydetme, alarm, ses transferi, kapasite ve depolama özellikleri açısından değerlendirildiğinde toplam sahip olma maliyetleri daha düşüktür.
Analog kameralar ile IP kameraların karşılaştırma tablosu
IP Kamera ya da ağ tabanlı kamera sistemi
Analog kamera sistemi
Erişim
Normal bir web tarayıcısıyla (ie,mozilla,opera vs.) görüntüyü izlemek ya da ayarlamak için internete bağlı bir pc den dünyanın her yerinden erişmek mümkündür.
Kapalı devrelidir ve uzaktan erişim imkanı yoktur.
Kullanım Kolaylığı
– Internete bağlı bir pc ile heryerden kolay erişim ve ayarlama.
– Resimler hardiske kaydedilebilir, kolay arama yapma imkanı vardır, kolay depolama ve resimde bozulma yoktur.- Güvenlik amacıyla kayıt sistemi farklı bir lokasyonda olabilir.- Uzaktan ayar yapmak mümkün değildir.- Kayıt güvenlik sistemi ile aynı yerde yapılmak zorundadır.Kalite
Kalitesi çok çok yüksektir.
Görüntü kalitesi düşüktür. Uzun mesafe kullanlan kablolardan geçen görüntüde bozulmalar olabilir.
Sistem gereksinimi
Ağ sistemi yani data kablo hattı birçok yerde zaten kuruludur bunun dışında ek bir donanıma gerek yoktur. Ip kamera network sistemine bağlandığı an çalışabilir.
Koaksiyel kablo ve bir çoklayıcı, kaydedici ve monitor gerekir.
Kurulum
Ağ sistemine bağladıktan sonra bir ip atamak yeterlidir.
Her kamera ayrı ayrı koaksiyel kablo ile çoklayıcıya bağlanmalıdır.
Kablolama
Tek bir data kablosundan (standart kategori 5 – RJ45) onlarca kamera görüntüsü aktarmak mümkündür.
Tek bir koaksiyel kablodan aynı anda tek bir kamera görüntüsü transfer edilebilir. 5 kameranız varsa herbiri için kontrol odasına kablo çekmek zorundasınız.
Genişleme
İstediğiniz kadar ekleme yapabilirsiniz. Görüntüyü çok uzak mesafeden kayıpsız transfer edebilirsiniz.
Genişleme zordur mesafe arttıkça görüntü kalitesi düşer. Her kamera için tekrar kablo çekmek gereği vardır.
Fiyat
Kaliteli bir data kablosu, koaksiyel kablodan %30-40 civarında ucuzdur. Genel olarak data kablolaması binalarda, işyerlerinde ya da fabrika gibi yapılarda zaten mevcuttur. Ek bir maliyet gerektirmeden sisteme eklenebilir.
Kaliteli bir koaksiyel kablo, data kablosundan %30-40 civarında pahalıdır. Genel olarak yapılarda böyle bir kablolama olmadığından bu sistem için tekrar kablolama yapmak gereklidir. Kayıt sistemleri daha pahalıdır. Günümüzde analog kameralarıda dijital sistemlere kaydederek kayıt masraflarını azaltma yoluna gidilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.