Güvenlik Sistemleri Hakkında Bilgiler

Her gün artan suç oranlarından dolayı insanların çeşitli güvenlik sistemlerine olan ihtiyaçları da artmaktadır. Güvenlik sistemleri suçu önlemek için caydırıcılık özelliği taşımakla birlikte, mal ve can güvenliğini de korur.

Güvenlik Sistemi Nedir?

Güvenlik sistemi, insanların can ve mal güvenliğini sağlamak için kullanılan kamera, alarm, vb… sistemlerin bütününe verilen isimdir. Genel olarak güvenlik sistemleri hem ses hem görüntü kayıt altına aldığı için kapalı devre televizyon sistemi manasındadır.

Güvenlik Sistemi Çeşitleri

Kullanımı her geçen gün artan ve farklı alanlarda kullanılan güvenlik sistemlerinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler ise şunlardır;

  1. Alarm Güvenlik Sistemleri: Ev, iş yeri gibi mekanlarda yangın, hırsız tehlikesine karşı daha çok kullanılır.
  2. Güvenlik Kamerası Sistemleri: Güvenlik kameralarının da farklı çeşitleri bulunmaktadır. (Analog, Ip, Hyribd)
  3. Kapı Giriş Sistemleri: Son zamanlarda özellikle büyük şirketlerde ve birçok kamu kurumunda personelin kart okutması, park izi tanıtması, vb… yollarla binaya giriş yapmasını sağlayan güvenlik sistemidir.

Kullanımı her geçen gün artan güvenlik kameraları birçok ev, iş yeri, vb… binalarda ses ve görüntü kayıt altına alarak can ve mal güvenliği sağlar. Bundan dolayı güvenlik sistemi satın alınırken ilk olarak hangi güvenlik sistemi çeşidinin tercih edileceğine karar verilmesi gerekir.

Güvenlik Sistemleri Ne İşe Yarar?

İnsanların hayatlarında aktif olarak kullanılan güvenlik sistemleri ilk olarak can ve mal güvenliğini sağlar. Çünkü güvenlik sistemleri hırsızlar için caydırıcı niteliktedir. 7/24 ses ve görüntü kayıt altına alan güvenlik sistemleri gerekli görüldüğü zaman delil olarak kullanılabilir. Özellikle büyük firmalarda kullanılan güvenlik sistemleri personel kontrolünü de sağlamaktadır.

Güvenlik sistemlerinin en önemli özelliği telefondan, tabletten, vb… güvenlik sistemi olan mekanın her an izlenebilmesidir. Bu da mesafe farkı gözetilmeksizin mekanın emniyetini ve kontrolünü sağlar.

Güvenlik Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Güvenlik sistemi satın alırken belirli kriterlere göre seçim yapılmalıdır. Çünkü sektörde farklı alanlarda, farklı amaçlarda kullanılan birçok güvenli sistemleri bulunmaktadır. Bu kriterler ise şunlardır;

  1. Kamera Seçimi: Kameranın kullanım alanı, çözünürlük, teknoloji ve ek özellikler gibi konular kamera seçiminde etkilidir.
  2. Kayıt Sistemi Seçimi: Kayıt&depolama, harici kayıt birimleri& genişleme üniteleri gibi konular güvenlik sistemlerinde kayıt cihazı seçiminde etken rol oynar.
  3. İzleme Sistemi Seçimi: Optimum izleme özelliği olan kameraların ve izleme cihazların tercih edilmesi gerekir.

 

Güvenlik sistemleri satın alınacağı zaman bu kriterlere göre seçim yapılması gerekir. Bu kriterler güvenlik sistemlerinin kullanım alanına ve kullanım amacına göre dizayn edilip, özellikler eklenir.

Güvenlik Sistemi Fiyatı

Güvenlik sistemleri, her geçen gün aktif olarak kullanımı artan ve büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Güvenlik sisteminin daha da aktif kullanılması için her bütçeye uygun farklı çeşitlerde güvenlik sistemleri bulunmaktadır.

Menü