EVİNİZ VEYA OFİSİNİZ GÜVENDE Mİ? ÖĞRENMEK İÇİN 4 ADIM

EVİNİZ VEYA OFİSİNİZ GÜVENDE Mİ? ÖĞRENMEK İÇİN 4 ADIM

Kış bitti! Yazlık giysilerin meydana çıkmasına çok az kaldı. Dışarıda daha çok vakit geçirecek, açık hava aktivitelerine katılacak hatta tatil planları ve hazırlıkları yapacaksınız.
Bu planların hepsi beraberinde pozitif bir enerji ve heyecan da getirecek. Peki ya güvenliğiniz?

images

Yaz sıcaklarından dolayı camlar açık bırakılırken ya da en önemlisi siz evde yokken güvenlik koşullarınız sizce uygun mudur?
Tüm cihazlarınız Yaz’a hazır hale getirilmeli ve periyodik olarak kontrolleri mutlaka tekrarlanmalıdır. Şimdi nelere dikkat etmemiz gerektiğine hep beraber bir göz atalım.
Adım bir: Pencerelerinizi ve kapılarınızı nasıl güvenlik altına alabiliriz?
Şimdi evinizde birkaç dakika yürüyün, eğer dışarıda olsaydınız ve kapılar kilitli olsaydı nasıl içeri girerdim sorusunu kendinize yöneltin? ‘Anahtarımla’ cevabını kabul etmiyorum. Etrafa bakın ve şu cevapları arayın; Pencereden girebilir miyim? Kapı kilidi yeterince güvenli mi?
Pencereleriniz ve kapılarınız için kaç tane kilit kullanıyorsunuz? Bunlar yeterince sağlam mı? Birisinin sizin evinize girmesi, kilitleri kırması veya camı kırması ne kadar zor olabilir?
Hırsızların evinize girmek için seçtiği en uygun saatler, sizin işyerinde olduğunuz saatlerdir. Bir bakıma kendileri için de iş saatleri denilebilir. Hırsızlar camı veya kapıyı kırdıklarında komşularınız bunu duyabilir ancak birçok insan ikinci bir sesi duyana kadar tepki vermezler. Böyle bir durumda sürekli ses veren bir cihazın, mesela siren veya uyarı araçlarının kullanılması, hem hırsıza caydırıcılık verir hem de komşularınızın uyarılmasını sağlar.
Adım iki: Hırsız nerede saklanır?
Evinizin dışını iyice kontrol edin ve hırsızların muhtemel saklanacağı yerleri tespit edin. Merdiven kenarları veya altları, köşeler, varsa garajınızı kontrol edin. Kör noktalara hareket durumunda yanan spot lamba koyabilirsiniz. Böylece hem davetsiz misafirleri açığa çıkartacaktır hem de kendi misafirlerinize yardımcı olacaktır.
Evinizin içinden tüm dış çevreyi göremeyebilirsiniz. Size burada kamera sistemi yardımcı olabilir. Çevre güvenliğiniz için dış ortam sensörler veya dış ortam ışın sensörleri kullanabilirsiniz. Böylece ön alarm seçeneğini etkinleştirdiğinizde dışarından gelecek ilk alarmlar size müdahale içinde zaman tanıyabilir. Ön alarm bu noktada önem kazanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.