Desi Alarm Özellikleri Nedir

  1. Anasayfa
  2. Desi Alarm Özellikleri Nedir

Bugün neredeyse her türlü kurum ve kuruluşlarda alarm sistemleri kullanıyor. Özellikle son yıllarda hırsızlık gibi ağır suçların gittikçe artmasıyla birlikte bu tür sistemlere her geçen gün daha da ihtiyaç duyulmaya başlandı. Okulda, evde, kamu binalarında, hastanelerde, özel sektörde, büyük alışveriş merkezlerinde, avm ve daha buna benzer birçok mekanda 7 gün 24 saat özel alarm sistemleri kullanılmaya devam ediyor.

Alarm Sistemi Özellikleri Nedir?

Güvenlik sistemi olmayan bir binada risk her zaman daha yüksektir. Alarm sistemleri yalnızca hırsızlık olayları için değil, aynı zamanda yangın ve gaz kaçağı gibi felaketler içinde çok ciddi bir önlem alma yöntemidir. Bu gibi sistemlerin birden fazla koruyucu özelliği bulunuyor.

Yangın Alarmının Özellikleri

Yangın genelde insanların hatasından veya herhangi bir nedenden dolayı kaynaklanan bir elektrik kontağından ortaya çıkabilir. Hangi sebeple olursa olsun evde küçük çocuk bırakmak pek de sağlıklı bir davranış değildir. Ancak istemeseniz de dalgınlıktan veya bazı durumlardan dolayı çocuğunuzu evde tek başına bıraktığınız zamanlar da olmuştur. İşte bu gibi durumlarda yangın alarm sistemlerinin özelliklerinin devreye girmesi gerekebilir.

Eğer çocuğunuz evde tek başına iken yangın çıktı ise o anda çalışan yangın alarm sistemi sayesinde evdeki ısı değişikliği cihaz tarafından fark edilecektir. Bundan sonra alarm haber alma merkezine sinyal gönderir. Alarm sistemi devreye girdikten kısa bir süre sonra firma sizle iletişime geçmeye çalışır. Ters giden bir durum olduğunu anladığında adresinize en yakın olan itfaiyeyi yönlendirir.

Gaz Kaçağı Alarm Sistemleri

Ülkede ve dünyada her yıl çok sayıda insan gaz kaçağına bağlı nedenlerden dolayı yaşamını yitiriyor. Ancak yine de alınabilecek bazı önlemler sayesinde hayat kurtarılabilir. İşte her alarm sisteminin belirli özellikleri olduğu gibi gaz kaçağı alarm sistemlerinin de önemli özellikleri vardır. Mesela herhangi bir gaz kaçağı durumunda evinize yerleştireceğiniz gaz detektörleri sayesinde LPG, doğalgaz ve karbon monoksit kaçaklarına karşı acil önlem alabilirsiniz. Bu alarm sistemleri sayesinde evinizde gaz kaçağı olduğu esnada hemen durum fark edilir ve alarm haber alma merkezine gerekli sinyaller gönderilir. Böylece olaya en hızlı ve güvenli şekilde müdahale edilmesi sağlanır.

Hırsızlık Alarmı ve Güvenlik Kameraları

Özellikle konutta ikamet ediyorsanız her an hırsızlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Güvenlik kameraları tehlike anını kaydetmek için yeterli olsa da bunun yanına birde hırsızlık alarmı sistemi eklemeniz gerekebilir. Çünkü bu sistem sayesinde hırsızların paniğe kapılarak kolayca yakalanmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir şekilde evinize bir hırsız girdiğinde alarm sistemi tehlikeyi algılıyor ve cihazın siren sistemleri devreye giriyor. Çıkardığı yüksek desibelli sesler sayesinde tüm çevreyi etkilediği için caydırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca olayın görüntüsünü alarm haber alma merkezine ve cep telefonunuza gönderen alarm sistemleri de mevcuttur. Gerekirse alarm sistemine bağlı olan firma ilgili emniyet güçlerini dahi adresinize yönlendirebilir. Hırsızlık, yangın ve gaz kaçağı gibi durumlar insan ömründe belkide 1-2 defa olabilecek hadiselerdir. Fakat bunlara da bir kere önlem alındığında büyük hayatlar kurtarılabilir.

Su Baskını Alarm Sistemi

Su baskınları da ender yaşanabilecek hadiselerden birisidir. Ancak bu sistemin özelliği ise evinizde olmadığınız zamanlarda bile su baskınından haberdar olmanızı sağlayabilmesidir. Herhangi bir sebeple evinizde su baskını olması durumunda alarm haber alma sistemi sizi kısa bir süre içerisinde arayarak durum hakkında bilgi veriyor.

Desi Alarm Paneli

Panel Sistemin merkezi görevini üstlenir. alarm Sisteminiz ile ilgili tüm veri ve sinyalleri toplayan, gerekli durumlarda alarm merkezine ileten en önemli cihazdır. Alarm Sisteminin beyni niteliğindedir. 

Desi Şifre Paneli

Şifre paneli, alarm sistemi ile ilgili tüm durumları gözlemleyebildiğiniz ve yönetebildiğiniz komuta görevini üstlenmiştir. Sisteminizi kurup kapatabilir, ayrıca üzerinde yer alan itfaiye polis ekipleri ve ambulans butonları sayesinde acil durumlarda yardım talep edebilirsiniz.

     

Desi Harici Siren

Harici Siren, meydana gelebilecek herhangi bir alarm anında çıkardığı yüksek desibelli ses ve flaşörü ikaz sayesinde hem sesli hem de görsel olarak çevreyi ikaz etmektedir. Bu özelliği ile yüksek oranda caydırıcılık teşkil etmektedir.
Ayrıca sabotaj korumalı olduğu için, dışarıdan gelebilecek müdahale sonrasında akü devreye girerek çalışmaya devam eder. Alarm paneline gelen sinyali değerlendirerek sizinle iletişime geçer. İlgili bildirmenin yapılması sağlar.
Bu sebeple harici sirenin dış cephede görünür bir yerde olması çok önemlidir.

   

Desi Dahili Siren

Dahili Siren, harici sirenden farklı olarak evinizin veya iş yerinizin iç tarafında yer alır. Aynı şekilde yüksek desibelli ses üretmesi sayesinde mekanın içindeki kişileri uyararak harekete geçmesini sağlar.

Desi Manyetik Kontak
Manyetik kontaklar, mekâna giriş ihtimali olan her türlü açılan kapı ve pencere kanat üzerinde kullanılan hırsız ihbar detektörleridir.
Pencere, kapı veya herhangi bir kanadın açılması ile devreye girer. desi Alarm Paneline hırsız ihbar sinyalini gönderir. Bu özelliği ile evlerde öncelikli kullanım tercihi manyetik kontaklardır.

 

Desi Alarm sisteminin en önemli parçalarından biridir. Eviniz yada iş yeriniz izinsiz bir girişime uğradığında, insanların vücut ısısı ve harekete duyarlı olarak devreye girer. Alarm paneline hırsızlık ihbar sinyalini gönderir. Özellikle iş yerlerinde daha fazla tercih edilen bu detektörün, hayvan hareketlerini algılamayan özellikli ve dual teknoloji tipi olanları da mevcuttur.

 

  

Desi Panik Butonu
Panik butonu, eviniz ya da iş yerinizde meydana gelebilecek istenmeyen durumlar karşısında el ile yardım çağırmanıza olanak sağlayan önemli elektronik cihazlardan bir tanesidir.
Acil durumlarda butona basarak veya çekerek devreye sokmanız yeterlidir.

Desi Uzaktan Kumanda
Uzaktan kumanda, Alarm sisteminizi kurma ve kapamaya yarayan cihazdır. Ayrıca acil durumlarda ambulans ve polis çağırmanıza olanak sağlayarak size ve sevdiklerinize hayatsal dakikalar kazandırır. Uzaktan kumanda talep edilebilmesi için sistem tercihinizin kablosuz kumanda olması gerekmektedir.

 

Desi Duman Detektörü
Alarm Sisteminize ilave edebileceğiniz duman detektörü aslında bir yangın ihbar detektörüdür. Olası bir yangın durumunda, sisteminiz kurulu olmasa dahi 7/24 devreye girerek yangın sinyallerinin ulaşmasını sağlar. Kablolu ve kablosuz olarak tercih edilebilir.

Desi Isı Detektörü
Alarm sisteminize ilave edebileceğiniz ısı detektörü, aslında yangın ihbar detektörüdür. Duman detektöründen farklı olarak sadece ısıya duyarlıdır. Ortam ısısının belirli bir ısıya aşması veya kısa sürede oluşan ani ısı yükselişi durumunda devreye girerek ihbar sinyalinin ulaşmasını sağlar. Yoğun sigara kullanılan mekânlarda, büyük restorant hotel mutfaklarında veya kapalı otoparklarda duman detektörünün alternatifi olarak tercih edilmektedir.

Desi Gaz Detektörü
Alarm sisteminize ilave edebileceğiniz gaz detektörü, gaz ihbar detektörüdür. Mekanda oluşabilecek Lpg, Doğalgaz veya Karbon monoksit birikimi durumunda devreye girerek alarm paneline sinyalleri göndererek sistemi devreye alır Aynı yangın detektörlerinde olduğu gibi sistem kurulu olmasa dahi 7/24 çalışmaya devam eder.

Desi Darbe Detektörü
darbe detektörü, mekânda özellikle korumayı arzu ettiğiniz yerleri kapı ve pencereleri metal kutuları korumanıza olanak sağlayan detektördür. kapınızın veya pencerenizin alacağı sert bir darbe delinme vs. durumlarda devreye girerek ihbar sinyali gönderir. Özellikle bankalarda kuyumcularda döviz bürolarında  tercih edilmektedir.

Desi Su Baskını ve Nem Detektörü
Su baskını ve nem detektörü, mekanda oluşabilecek su baskını veya nem birikimi olması durumunda devreye sokar Olası bir doğal felaket, çamaşır bulaşık makinesi arızası veya tesisattan kaynaklı problemlerde erken uyarılmanızı sağlayarak önemli bir rol üstlenir.
Eviniz veya işyeriniz ile ilgili güvenlik sistemleri çözümlerine beraber karar verelim.

Menü