Desi Alarm Kumandası Ne İşe Yarar

Desi Alarm

Desi kumandalar adındanda anlaşılacağı gibi görevi olup diğer kumandaların yapamadığı özellikdeki kumandaların kopyalanmasında kullanılmaz Bu kumandalara desi isminin verilmesinin sebebi tüm kumandalara kopyalama değil Günümüz teknolojisi insanlar için bir süre yenilik geliştirip bu yenilikleri insanların kullanımına sunmaktadır. Burdaki amaç ise kullanıcıların rahatlığı, güvenliği ve değişikliliğe olan talebini karşılamak olmuştur. Otomasyon sistemlerinin çoğalması, otomatik olarak açılır ve kapanır kapı sisteminin çoğalması ile günümüzde birçok alanda bu uzaktan kumanda sistemlerini kullanmaktayız. Bu sistemler bize teknolojinin getirdiği bir yenilik olarak görülmektedir. Bu yeniliklerin artısı olduğu gibi yine bu yeniliklerin insanların kullanımına sunmakda ayrı bir maliyet getirmektedir.

Günümüzde birçok alanda kullanılan uzaktan kumandalı Alarm sistemleri genelde yabancı menşeli olarak ülkemize girmekte ve kullanılmaktadır. Bu ürünlerin çoğu ithal ürün olan yurtdışından geldiği için ise yedek parça ve uzaktan kumandaları ithal olarak gelmektedir. Firmalar uzaktan kumanda sistemi oluştururken bu sistemlerde kendine has yazılımlar ile yedek parça ve uzaktan kumanda gibi sonradan ihtiyaç duyulabilecek elemanların gereksiniminde kendilerine bağımlı kılmaktadırlar. Birçok Alarm firması bu tarz ürünlerde kendi yan ürünlerinin kullanılması için yazılım sistemlerini bu na göre ayarlayıp bu şekilde piyasaya sunmaktadırlar.

Kopyalanmayan Roling Kumanda

Desi Alarm uzaktan kumanda sisteminde yedek kumanda kopyası için firma yazılımı olan orjinal kumandaların kullanılması gerekir. Az önce bahsetmiş olduğumuz olan olayda isde budur. isteğiniz doğrultusunda takılmış olan bir üründe ek ilave kumanda istemeniz durumunda aracı size bu kumandanın temini için yurt dışı ile iletişime geçip o kumandayı o günün kurları üzerinden almak zorunda kalmaktadır. Bunun sebebide o firmada kullanılan yazılım sayesinde olur. Prensip bu sistemlerde hep aynıdır. O orjinal  uzaktan kumandanın yedeği için o firmanın kendi orjinal kumandasından başkası sistemi çalıştırmayacak ve başka bir uzaktan kumanda kopyalatırsanız bile zaman içerisinde randıman alamayacaksınız.

birde öbür yüzü vardır, bu sistemler ise basit olarak hazırlanmış ve düşük kalitede olarak zayıf yazılımlarla hazırlanmış olan kumanda sistemlerinin kopyalanması gibi… Bu kumanda sistemleri basit tarzda üretilmiş olan piyasada bulunan birçok uzaktan kumanda tarafından kopyalanması gibi. İşde burada devreye bu akıllı kumandalar girmektedir. Bu akıllı kumandalar bu şekilde üretilmiş olan birbirinden değişik ama aynı özelliğe sahip olan birçok kumandayı kopyalamada kullanılır. Bu akıllı kumandaları bir diğer adı da üniversal kumanda  Bu üniversal akıllı kumandalar birçok alanda kullanılan basit olarak hazırlanmış uzaktan kumandaları kopyalamaya yarar.

Elimizdeki kumandanın yedeğinin akıllı yoksa akılsız mı kumanda ilemi kopyalayacağız diye soracak olursanız bunun için kumanda test cihazları kullanılarak uzaktan kumanda ölçümü yapmak gerekecektir. Kumandalar özelliği ve sınıfına göre zaten ayrılmış durumdadır. kumandaları bizler gördüğümüzde marka ve modelinden anlayabiliririz, çünkü zamanında test edilmiş ve kumanda bilgileri kontrol edilmiştir. Rolink kodlu ve yazılımında orjinal kumanda kullanılması gerektiren bir yazılım yapıldıysa o zaman yedek kumanda çoğaltımında aynı kumandalar kullanılmalı.

Örnek vermek gerekirse rolink kodlu kumandardan bazıları;
Fabrikasyon olarak araç üzerinde gelen uzaktan kumanda sistemlerinin hepsi,
Garaj bariyer sistemleri kenepk otomasyon ve otomatik kapı kumandalarının çoğu bu sınıfta yer almaktadır. Marka olarak ise Rolink kod ile kodlanmış olan kumandalar bft mitto 2m kumanda, nees 1 2 3 4 tuşlu kumandalar, desi kumanda, kale x10 kumanda, ditec gol4 kumanda, elero kumanda, almatic kumanda, remco kumanda, cuppon kumanda, faac kumanda… gibi bilindik ithal ve yazılımları kuvvetli olan modeller başında gelir. (Piyasada birçok marka olmasına rağmen şuan için aklıma gelen orjinal uzaktan kumandalar bunlar)

Bu yukarıda saydığımız modellerin dışında kalan çoğu kumandalar iş de bu akıllı kumandalar ile kopyalanarak çoğaltılabilir. Bu akıllı kumandaların genelde kopyaladığı uzaktan kumanda sistemleri ise;

Araçlara sonradan takılmış olan basit kumanda sistemleri, kepenk bariyer ve otomasyon sistemlerinde kullanılan orjınal alıcıların arıza yapması durumunda basit alıcı sistemleri takılmış olan birçok kapı ve otomasyon sistemleri gibi alanlardaki uzaktan kumandaları kopyalamaya yarar. Akıllı kumandalar başta da dediğimiz gibi tüm kumandaları kopyalama gibi bir özelliğe sahip değildir. Düşük teknoloji ve yazılımlar ile üretilmiş olan uzaktan kumandaların çoğunu tek bir modelle kopyalama yapabildiğimiz için biz bunlara akıllı kumanda demekteyiz. Mesela 4 tuşlu bir akıllı kumanda ile elinizdeki 2 farklı 2 tuşlu basit bir kumandayı tek kumandaya çevirebiliriz. Yani her 2 kumandanın her bir tuşunu yeni akıllı kumandaya yükleyerek 2 ayrı kumandayı teke düşürebiliriz. ( Kumanda kopyalama esnasında frekanslarının aynı olması şartı ile)

Akıllı kumandalar birçok markanın değişik basit kumandalarını kopyalayabildiğ için bizler gibi kumanda kopyalama işi ile uğraşan kişilerin kullandığı özel kumandalar arasında yerini almaktadır….

Akıllı Kumanda

Bir önceki makalemizde olan Neden Uzaktan Kumanda Sorunu Kışın Görülür başlıklı makalemizde Kumanda Arızası Neden Olabilir, Kumandanın Çalıştığını Nasıl Anlarız ve Uzaktan Kumanda Çalışmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Özet
Makale adı
Desi Alarm Kumandası Ne İşe Yarar
Açıklama
DESİ ALARM KUMANDASI KOPYALANAMAZ Desi kumandalar adındanda anlaşılacağı gibi görevi olup diğer kumandaların yapamadığı özellikdeki kumandaların kopyalanmasında kullanılmaz Bu kumandalara desi isminin verilmesinin sebebi tüm kumandalara kopyalama değil Günümüz teknolojisi insanlar için bir süre yenilik geliştirip bu yenilikleri insanların kullanımına sunmaktadır. Burdaki amaç ise kullanıcıların rahatlığı, güvenliği ve değişikliliğe
Yazar
Yayıncı Adı
Desi Alarm Ve Güvenlikd
Yayıncı Logosu
Önceki yazı
Dak Kilit Kullanım Kılavuzu
Sonraki yazı
Sevdiklerini Korumak İçin Alarm Sistemleri Kurdurun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü