guvenlikherseydenoncegelir

Alarm ve Kamera Sistemleri Arasındaki Fark Nedir

Şehirleşmenin artmasıyla beraber suçların da oldukça fazla hale geldiğini söylemek mümkündür. Özellikle şehirleşen kentlerin henüz modernleşemeyen ve köhne yerleşim yerleri olarak kalan arka mahallerindeki suçluluk oranları daha fazla bir hale geldi. Şehrin diğer muhitlerine arka mahallelerden yayılan bir kanunsuzluk akışı söz konusudur. Her ne kadar bunlarla ilgili kolluk kuvvetleri tarafından tedbirler alınmaya kalkınsa da, tam anlamıyla suçluları ortadan kaldıracak bir düzenin söz konusu olmadığı ortada. Bundan dolayı, vatandaşların kendi tedbirlerini alaları gerekiyor.

Kamera mı Alarm mı?

Özellikle işyerlerinde eksik edilmeyen iki sistemin birbirini tamamlayıcı bir özelliğinin olduğunu söylemek gerekir. Bu da, sistemler arasındaki farktan kaynaklanıyor. Sadece kamera sisteminin bulunduğu bir evin veya dükkanın hırsızlık girişiminden korunabilmesi mümkün değildir. Gündüzleri belli bir caydırıcılık özelliğine sahip olan kamera sistemi geceleri aynı derece ve nitelikte caydırıcılığa sahip değildir.

Alarm Sistemi mi Kamera Sistemi

Hırsızların kamera sistemlerini atlatabilen taktiklerinin olması da hırsızlık girişimlerinin başarılı olmasını sağlıyor. Kar maskesi veya kamera yönünün değiştirilmesi gibi detaylar gece yaşanan hırsızlık olaylarından yansıyanlar arasında. Bu nedenle alarm sistemlerinin de işyeri veya evlerde bulunması önem arz ediyor.

Alarm sistemlerinin kamera gibi atlatılma ihtimali söz konusu değildir. Hırsızların girişimlerini başlattıkları andan itibaren devreye girer ve panik havası yaratır. Bu da, hırsızları olay mahallini terk etmeye mecbur eder. Bir şeyleri çalmak yerine bir an önce olay yerini terk etmeye meyilli hale getirir. Özellikle gece yaşanacak hırsızlık olaylarında alarm sistemlerinin önemli derecede caydırıcı etkisi söz konusudur. Kameralar ise, kayıt yaparak delil üretmesi bakımından oldukça önemli bir araçtır. Ancak hırsızların kimliklerini tespit edebilmenin zorluğu da söz konusu olabiliyor. Ama en azından kayıtlarla sigorta şirketinden varsa zararların temin edilebiliyor.

Alarm sistemleri ve kameraları kullanarak üstün bir caydırıcılık sağlanmış olur. Böylece mal ve can emniyetinin sağlanması işlevsel olarak gerçekleşebilir. Özellikle büyük depo veya işyerleri için alarm sistemlerinin önemi daha da ön plana çıkar. Çünkü büyük işletmelerin her yerine kamera takabilmek masraflı hale gelebilir. Ancak alarm sistemleri için bu durum söz konusu değildir.

,
Önceki yazı
Akıllı Alarm Sistemleri
Sonraki yazı
Desi Kamera Sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü