çünkü alarm sistemi hırsızlık olayları olmadan veya olduktan sonra yapılan bir sistemdir günümüzde hırsızların çoğalması güvenlik sistemlerinin ihtiyacı ortaya çıkıyor cumhuriyet İçişleri Bakanlığı’nın verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’de 2010- 2016 yılları arasında hırsızlık olayları yüzde 75 arttı. Uzmanlar, hırsızlık olaylarında yaşanan patlamayı toplumsal bozulmaya bağlıyor.

“İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 2008’de 256 bin 562 olan hırsızlık vakası 2009’da 304 bin olurken; 2010’da bu rakam 344 bin 87’ye yükseldi. Hırsızlık vakaları, 2011’de de artış göstererek 351 bin 838 oldu. 2012’de 405 bin 405 olan hırsızlık vaka sayısı 2013’te ise 447 bine yükseldi. 2014’ün ilk 5 ayında ise, yalnızca İstanbul’da güvenlik kayıtlarına giren hırsızlık vaka sayısı 10 bin. Öte yandan, son bir yılda meydana gelen 1,49 milyon asayiş olayının dörtte birini hırsızlık oluşturdu. Böylece hırsızlık, birinci sıraya yerleşen suç  türü oldu. Söz konusu rakamlar, Türkiye’de 2008- 2016 yılları arasında hırsızlık vakalarında yüzde 75 oranında artış yaşandığını da ortaya koydu.

Hırsızlık son dört yılda yüzde 63 artışla dudak uçuklattı

yurt içinden “Hırsızlık” konusunda gelen haberler de hiç iç açıcı değil

Türkiye’de Hırsızlık olayları neden bu derece hızlı bir şekilde artıyor. Bunun belli başlı nedenleri nelerdir?

Türkiye’de hırsızlığın yüz karartıcı bir suç olmaktan çıkmıştır Hukuki anlamda yargılamalar süratli gerçekleşmiyor, cezalar caydırıcı değil. Türkiye bir ‘af ülkesi’ olduğu için cezaların bir şekilde süresinin azalacağına, paraya çevrileceğine dair inanç hep var. İşsizlik gibi iktisadi nedenler, cezaların layıkıyla verilmemesi ve toplumun hırsızlığı tolere etmesi, hırsızlığın işlenebileceğini kabul etmesi gibi nedenler, bu suçlardaki artışı beraberinde getiriyor.

2017 yılında Hırsızlık ikiye katlandı 

Bir rakama göre yılda (447 bin) hırsızlık oluyormuş  Bence artık bu konuda da şeriat hükümlerine geri dönmek gerekir. Çünkü artık ağır hükümler uygulanmazsa yandık ki yandık Bizim gibi çağdaş, uygar ülkelerde böyle vahşi cezalar yok.  Biz insana değer verdiğimiz için en fazla 3-5 gün ceza verip  , sonra da en kısa zamanda içerden çıkartıyoruz. Bazen hırsızlık cezaları bir devlet kurumunun 20-30 gün  temizliğini yapma şekline de dönüşebiliyor.

İstanbullulara sormak gerekir. İstanbul’da evi 3 kereden az soyulan var mı?

Ama ben yine de merak ediyorum, bizim ülkede niye hırsızlık artıyor? istanbul da büyük şehirlerde işyerlerinde ve evlerde kesinlikle tedbir için Alarm sistemleri taktırın kafanız rahat olsun saygılar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.