Alarm ve Güvenlik Cihaz fiyatları ve modelleri hakkında detaylı bilgiye alarm ve güvenlik cihazları sayfamızdan ulaşarak alarm ve güvenlik cihaz satın alabilirsiniz. İstediğiniz marka ve model ürünler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tüm konularda yardımcı olabiliriz.

Sesli ve ışıklı alarm cihazları özellikleri ve performans kriterleri EN 54-3 ve EN 54-23 Standartlarında belirtilmiştir. Binalarda kullanılacak sesli ve ışıklı alarm cihazlarının uluslararası akredite kuruluşlar tarafından verilen EN 54-3 ve EN 54-23 CPR sertifikalarının bulunması gerekmektedir.

Mahaldeki kişilerin hırsızlık durumunda etkin bir şekilde uyarılabilmesi için sesli ve ışıklı alarm cihazlarının ilgili yönetmelik ve standartların belirlediği parametrelere uygun olarak projelendirilmesi gerekir.

Bir binada hırsızlık çıktığında mahaldeki insanlar kaç desibel ses seviyesi ile uyarılmalıdır? EN 54-14 standardının A.6.5.2 sayılı maddesi bu soruyu cevaplar niteliktedir: “hırsızlık alarm sesinin asgari seviyesi 65 dB(A), veya 30 s’den uzun süreyle olabilecek diğer gürültülerden 5dB(A) fazla, hangisi yüksekse, olmalıdır. Alarmın uyuyan insanları uyandırması gerekiyorsa yatak başındaki asgari ses seviyesi 75 dB(A) olmalıdır. Bu asgari ses seviyeleri alarm sesinin ulaşması beklenen her noktada elde edilebilmelidir. Ses seviyesi insanların olması beklenen yerlerde herhangi bir noktada 120 dB(A)’yı aşmamalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.