Alarm Sistemi çeşit ve seçenekleri farklı olmasına rağmen amaçları bir olmuş ve hırsızlara karşı bir önlem amacı taşımıştır.
Peki Alarm Sistemi Nasıl Kurulur ve Nasıl Çalışır ?
Soygun alarm panellerinin, dedektör bağlanabilecek her biri değişik özelliklere sahip programlanabilen girişlere zone denir. Bir girişe zone birden fazla detektör bağlamak mümkündür. Ancak birbirinden farklı özellikte giriş gerekirse panelin birden fazla zone girişine sahip olması gerekir. Örneğin gecikme tanıyan giriş ya da gecikme tanımadan direkt devreye giren giriş gibi.

Alarm sistemleri merkezdeki bilgisayara bağlı çalışırlar. Olay anında bilgisayara alarm mesajı gönderirler.Alarm haber alma merkezindeki 24 saat görev yapan elemanlar gereken müdahaleyi yaparlar.

Sadece kapıya kilit takarsanız güvenliğiniz %40 ise, alarm sistemi takınca %70 olur. Alarm haber alma merkezine bağlanınca %90 olur gibi. Ama alarm sistemi takılı bir yerin soyulması ile alarm olmayan bir yerin soyulması oranı çok farklıdır.
Gözlemlenen olaylarda alarm olan yerlerde gerçekleşen soygunlar önceden planlanan ve soygun için başka alternatifi olmayan mecburi hedeflerdir. Oysa alarm sistemi olmayan yerler sıradan hedeflerdir.

Örneğin bir sitede alarm sistemi olmayan evler varken alarm sistemi olan eve genelde girişim olmaz.

nsanların Evlerini,İşyerlerini,İmalathanelerini,Dükkanlarını,Depolarını Vb. Birçok Yerlerini Hırsızlara karşı koruyan sistemlerin genel adıdır. Genel olarak bakıldığında alarm sistemi taktırılan yerlerin alarmı taktırmayanlara göre çok daha fazla soyguna uğradığı görülecektir. Hırsız alarm sistemleri hırsızlara karşı çok büyükbir caydırıcılık teşkil ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu durum alarm sistemleri kurulan bütün mekanların hiçbir zaman hiçbir şekilde soyulmayacağı anlamına da gelmemektedir.

Günümüzde hırsızlar artık bazı alarm sistemlerinide dikkate almayabilmektedirler. Fakat bu oran çok düşük kalmaktadır genel olarak bakılırsa hırsız alarmı taktırmak gerektiğini görebiliriz. Evimizde değerli şeyler bulunduruyorsak mutlaka ve mutlaka hırsız alarm sistemi taktırmalıyız.Malımızın ve sevdiklerimizin güvende olması için olmazsa olmaz sistemlerden birisi hırsız alarm sistemleridir.

Alarm sistemleri soygunu önleyici özelliği ve soygunu erken ihbar edici özelliğe sahiptirler.Birincisi alarm sistemi kurulan yerde dış ortamında siren insanların göreceği bir noktaya takılırki bu durum hırsızın alarm sisteminin sirenini görmesini ve yapacak olduğu hırsızlıktan vazgeçmesine neden olabilir.Yada her şeye rağmen hırsızlık teşebbüsünde bulunulması durumunda sesli ikaz vererek içeridekileri ve çevredekileri sesli ve ışıklı olarak ikaz eder.Aynı zamanda hırsız alarm sistemlerinde bulunan telefon arama modülleri vasıtasıyla istenilen telefonlara ikaz yapılmasına olanak tanır.Birkaç adet telefon tespit edilip sistemin hafızasına kayıt yapılır ve hırsız alarm sistemi herhangi bir sensörden hırsız algılandığında sırasıyla sistemin hafızasına kayıtlı telefonlar sırasıyla aranır ve hırsız girdiği belirtilir.Buda insanlara anında müdahale etmeyi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.